Liebiegův zámeček


Koncem 19. století už ovládaly téměř celé Josefininské údolí rozlehlé objekty textilní továrny firmy  Liebiega a spol. Vznikla ovšem ze skromných začátků, z nepatrné barvířské manufaktury hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase, později přádelny pražského bankéře Ballabena, kterou v roce 1828 koupili bratři Johann a Franz Liebiegové, pocházející z Broumova. Tito podnikaví mladíci (bylo jim něco přes 20 let) vybudovali brzy z této přádelny základní, úspěšně se rozvíjející závod. Koncem století zaměstnávala firma Liebieg a spol. už kolem 1900 zaměstnanců a patřila k největším v celé zemi. V té době byl jejím majitelem Theodor von Liebieg. Celý Liberec prožíval koncem století atmosféru obrovské přestavby a není divu, že se i Theodor rozhodl postavit nové důstojné rodinné sídlo blízko u továrny, v ulici Jablonecké, přímo pod nádhernou novou školou voršilek. Koupil zde dva starší domy č.p. 41/V a 74/V a na jejich místě mu v roce 1897 postavil stavitel A. Bürger patrový dům, představující první, nejvýše položenou část celého dnešního objektu. Je to romanticky pojatá hrázděná stavba s arkýřem na nároží, uprostřed s dvouosým rizalitem ukončeným ve střeše štítem.

Na tuto etapu navázala bezprostředně další, už honosnější stavba, projektovaná tentokrát vídeňským architektem W. Moldheimem. Má podobu jakéhosi zámku, v jehož středu dominuje čtyřboká věž s vysokou střechou. I ona je typickou ukázkou romantismu v architektuře a jsou na ní pozoruhodné zejména kamenické práce. Konečně třetí přístavbu, přimykající se citlivě k terénu, projektoval v roce 1904 norimberský architekt J. Schmeissner, který pro Liebiegy navrhoval většinu budov. Tato třípodlažní nejvyšší část je architektonicky nejvyváženější, se znatelnými prvky secesního slohu. Na straně jižní ji ukončuje vysoký trojstupňový štít. Část pozemku v malebném údolí Harcovského potoka, spoutaného roku 1904 přehradou, se současně proměnila na park. Na jeho okraji byly postaveny roztomilé vily pro příslušníky rodiny Liebiegů a pro váženější zaměstnance podniku.

Budova Liebiegova zámečku prošla úpravami hlavně v roce 1970, kdy v něm byla umístěna závodní mateřská školka a jesle podniku Textilany Liberec. Liebiegův zámeček pro svou romantickou architekturu a mistrovské zapojení do složitého terénu patří k nejzajímavějším obytným stavbám z přelomu století v Liberci.
Liebiegova_vilaText: Liberecké domy hovoří I. díl, Ing. arch. Svatopluk Technik, rok 1992. 
Fotografie: archiv SML