Profil města

Profil města Liberec

<
image_1000x666image_1000x666image_3508x2339image_1116x798image_1920x1279image_2024x1265image_1402x932image_1257x814image_1383x1037image_1920x1344image_1920x1280image_1200x1800image_1866x1245image_1167x778image_1200x800image_1200x800
>
Proč přijet do Liberce a kam zamířit, až tu budete? My to víme a rádi vám poradíme!
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°46'12.0''N; 15°03'30.4''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.euwww.liberec.cz

Město obklopené horami

Liberec najdete v něžném objetí hor, a tak vlastně ani nezáleží, jestli k nám přijedete v létě nebo v zimě, protože hory mají své kouzlo prostě celoročně. Toulejte se po nich pěšky a objevujte množství rozhleden. Projíždějte se na kole od jedné přehrady k druhé. Užijte si v zimě na 200 km upravených běžeckých tratí nebo sjezdovky všech druhů obtížnosti. A kudy tam? Snadno, do Jizerek nebo k Ještědu vás pohodlně dovezou spoje MHD.


Množství atraktivit, které vás nadchnou

Kam s rodinou? Přece do zoo! Mezi zvířátky se dětem určitě bude líbit, a kdyby zlobily, vezměte je třeba mezi masožravky nebo obrovité píchající kaktusy do sousední botanické zahrady. Můžete jim také ukázat fantastickou kosmickou loď – horský hotel Ještěd – která je nad nočním Libercem krásně viditelná a kousek od ní najdete dokonce i Marťana. Jestli vás Marťan nevyleká, mrkněte také na jeho bráchu Galerijního čertíka. Svého strážce (rytíře) má také radnice, kterou si můžete v letní sezóně prohlédnout i s naším průvodcem.


Chytrá zábava pro děti i dospělé

Vyzkoušejte si v iQlandii přes 400 interaktivních exponátů, seznamte se v DinoParku s druhohorními příšerami, které se nejen hýbou, ale často také pořádně řvou, prohlédněte si Motýlí dům Papilonii, prověřte svůj důvtip v únikových hrách.  Udělejte radost i dětem! Nechte své mrňousky probádat svět chytrého hraní - iQpark, skotačit ve Funparku nebo Lunaparku ve stylu staročeské poutě a v létě s nimi zamiřte také do EKOParku, kde jsou přírodě tak blízko, že víc už to snad ani nejde.


Dobrodružství na každém kroku

Dvacet tisíc mil pod mořem. Přesně tak si připadáte v Aquaparku Centra Babylon, který je vyzdoben ve stylu příběhů Julese Verna. Nechce se vám potápět? Staňte se pilotem DC 9 – reálný letecký simulátor s kokpitem opravdového letadla anebo dokonce i stíhačky MIG-21 najdete v libereckých Vratislavicích. V zimě zkuste ledolezení v horolezecké aréně na největší uměle zaledňované skále ve střední Evropě a když led roztaje, čeká vás tu napínavý drytooling nebo zajištěná stezka via ferrata. Probuďte v sobě závodníka! Kvílení pneumatik, rychlost, adrenalin, to je zážitek, jaký nabízí Motokáry Liberec. Anebo zkuste „nalovit“ mozaikové kočky v libereckých ulicích. Schválně, kdo jich objeví nejvíc?


Kolébka automobilismu

U nás to vše začalo! Libercem jezdil první vůz v Čechách a jeho majitel Theodor Liebieg dostal první řidičský průkaz v našich zemích. Pokud i vás zajímá všechno, co kola má, určitě navštivte Technické muzeum, kde najdete dopravní prostředky všeho druhu (automobily, kola, motorky, tramvaje, autobus i mašinu). Vynechat nemůžete ani Rodný dům Ferdinanda Porscheho s moderními expozicemi ve stylu 21. století. Jednoduše jsme skvělé místo pro všechny motoristické fandy. 


Tramvajový ráj

Nastupovat, jedeme! Ať už se v Liberci rozhodnete navštívit cokoli, pokud nepůjdete po svých, je téměř jisté, že se jimi svezete. Prakticky všechny turistické cíle totiž najdete na tramvajové lince, která vede skrz město, a při zvláštních příležitostech se u nás můžete svézt také tramvajemi historickými.Tramvaje vás dovezou až pod Ještědské sjezdovky, můžete se s nimi vydat i do sousedního města Jablonce nad Nisou. Liberec a tramvaje zkrátka patří k sobě.


Sousedům nadosah

Pouhopouhých 100 kilometrů nás dělí od Prahy a ještě blíž to tu máme k našim německým a polským sousedům. Pokud si tedy chcete udělat výlet do Trojzemí, budete to mít od nás opravdu kousek. Vydejte se za hranice všedních dní, řekneme vám kudy, kam i proč.


Svatá stezka

Morový sloup zdobí mnohá města, ten náš ovšem není jen tak ledajaký. Autorem libereckého mariánského sloupu je totiž nejznámější barokní sochař Matyáš Bernard Braun! Vzácný sloup najdete v zahradě kostela Nalezení sv. Kříže, na trase stezky Via Sacra, která spojuje nejkrásnější sakrální místa v Trojzemí.


Sochařská díla

Pokud jste se jako malí schovávali pod stůl, v Liberci se vám to podaří zase. Zavzpomínejte si na dětství pod gigantickým stolem, který je kuriózní Zastávkou MHD od kontroverzního sochaře Davida Černého – čeká vás Hostina obrů. Ostatně v našem městě vás nějaká socha překvapí téměř na každém rohu, pojďte je objevovat spolu s námi… 


Významní rodáci

V Liberci se narodil „Král komiků“ Vlasta Burian, král automobilových konstruktérů Ferdinand Porsche (rodný dům F. Porscheho) i král českých lidových písní Karel Vacek. Určitě budete znát i laskavé pohádky Otfrieda Preusslera „Malá čarodějnice“ nebo jeho pohádkový horor „Čarodějův učeň“. Ostatně i nemálo našich známých současníků pochází právě z Liberce – např. Oldřich Kaiser, Pavel Liška, David Švehlík apod. Tenhle výčet by byl opravdu dlouhý a my jsme za to rádi.


Filmové město

A přece se točí. A v Liberci se točí ostošet. Když budete při sledování filmů pozorní, můžete vidět naše město účinkovat v mnoha z nich. Omrkněte si filmovou vitrínu v radnici, vydejte se ve stopách filmů nebo si v létě projděte geniální stezku v Liberci, která je věnována skvělému seriálu Génius o Albertu Einsteinovi. Dívejte se a mějte přitom oči otevřené…


Doporučujeme


Na vaši návštěvu se těší a příjemnou dovolenou v naší obci mezi kopci přeje kolektiv Městského informačního centra Liberec.