Ať už se v Liberci rozhodnete navštívit cokoli, pokud nepůjdete po svých, je téměř jisté, že se tramvajemi svezete. A my vám o nich teď chceme povědět pár zajímavostí…
Jedna z prvních
Liberecká trať patří mezi nejstarší v ČR. Začala se stavět v květnu 1897 a už v srpnu na ní byl slavnostně zahájen provoz. První část vedla od vlakového nádraží do stanice Městský lesík (dnes zastávka Botanická zahrada). Od listopadu 1897 se pak jezdilo až k dnešní konečné do Lidových sadů. Raritou byl v té době pravostranný provoz tramvají.
Pozor, rozchod
Původní rozchod kol byl 1000 mm. V současnosti mají tramvaje rozchod 1435 mm. Liberec je jediným městem v ČR, kde jsou částečně provozovány tramvaje i na původním rozchodu kol, proto můžete po městě vidět tři kolejnice místo obvyklých dvou.
Tramvajová stanice Liberec-Horní Hanychov je nejvýše položenou tramvajovou zastávkou v ČR (522 m n. m.).
Raritní čtyřka
V současné době je trať Liberec – Jablonec n. N. jednou ze čtyř meziměstských tramvajových tratí v ČR. Druhá vede z Mostu do Litvínova, třetí z Ostravy-Poruby do Kyjovic-Budišovic a za meziměsto se považuje i tramvaj z Brna do Modřic, které leží v okrese Brno-venkov.
Boveraclub pečuje o Boveru (a nejen o ni)
Už přes 30 let zachraňuje v Liberci spolek Boveraclub historické tramvaje a při zvláštních příležitostech (tradičně třeba o státních svátcích) můžete díky němu obdivovat tyhle krasavice přímo v ulicích. Samozřejmě si u spolku můžete jízdu také objednat a svézt se tak třeba tramvají č. 78 z roku 1929, které se říká „Bovera“ nebo neméně parádní tramvají č. 117 z roku 1953. A když zrovna nepotkáte tramvaje na kolejích, zajděte se na ně podívat do Technického muzea Liberec. Stojí to za to!
Tramvaj v písni, ve filmu, divadle i knihách
Na trati se natáčely scény do filmu Grandhotel (2006). Hovory cestujících na lince 11 zase sesbíral Pavel Novotný do básnické sbírky Tramvestie, která vyšla v roce 2016. Už v roce 2011 jimi však byl ozdoben jeden z vozů a v roce 2019 si Tramvestie „dojela“ až na prkna Národního divadla, kde na Nové scéně uvedli stejnojmennou operu skladatele Petra Wajsara. V roce 2020 si zahrála tramvaj v klipu Michala Hrůzy nazvaném Mezi námi, no a rok 2021 se zase vytáhl knižní detektivkou Pech od Kláry Aycox, kde se na trati jedenáctky rovnou vraždí.
Tramvaje žijí s námi
V tramvajích se také konají různé akce, při kterých vozy „ožívají“. Mohli jsme v nich třeba slyšet čtení z knih, ať už prózu nebo poezii, soutěžily s dobrovolníky v recesistickém běžeckém závodu o to, jestli bude rychlejší člověk nebo stroj, pravidelně se zapojují do osvěty proti AIDS, čertovská tramvaj vozí pekelníky, Mikuláše i anděly a dospělí si v tramvaji zase můžou před Vánocemi zazpívat koledy se Severáčkem.
Liberec a tramvaje zkrátka patří k sobě!