Tramvajový Liberec

Ať už se v Liberci rozhodnete navštívit cokoli, pokud nepůjdete po svých, je téměř jisté, že se tramvajemi svezete. A my vám o nich teď chceme povědět pár zajímavostí…

Historické tramvaje ve vozovně

Historické tramvaje ve vozovně

Jedna z prvních
Liberecká trať patří mezi nejstarší v ČR. Začala se stavět v květnu 1897 a už v srpnu na ní byl slavnostně zahájen provoz. První část vedla od vlakového nádraží do stanice Městský lesík (dnes zastávka Botanická zahrada). Od listopadu 1897 se pak jezdilo až k dnešní konečné do Lidových sadů. Raritou byl v té době pravostranný provoz tramvají.

Koleje bez tramvaje
I kolem radnice kdysi jezdily tramvaje. Nahoru ulicí Moskevskou, dolů zase Pražskou. Pamětní kolejnice jsou v nich umístěny dodnes.
Tramvajová stanice Liberec-Horní Hanychov

Tramvajová stanice Liberec-Horní Hanychov

Pozor, rozchod

Původní rozchod kol byl 1000 mm. V současnosti mají tramvaje rozchod 1435 mm. Liberec je jediným městem v ČR, kde jsou částečně provozovány tramvaje i na původním rozchodu kol, proto můžete po městě vidět tři kolejnice místo obvyklých dvou.

Tramvaj do hor

Tramvajová stanice Liberec-Horní Hanychov je nejvýše položenou tramvajovou zastávkou v ČR (522 m n. m.).

Liberec je jedním ze sedmi měst v ČR, kde je dnes provozována tramvajová doprava

Liberec je jedním ze sedmi měst v ČR, kde je dnes provozována tramvajová doprava

Šťastná sedmička
Liberec je jedním ze sedmi měst v ČR, kde je dnes provozována tramvajová doprava.

 

Raritní čtyřka

V současné době je trať Liberec – Jablonec n. N. jednou ze čtyř meziměstských tramvajových tratí v ČR. Druhá vede z Mostu do Litvínova, třetí z Ostravy-Poruby do Kyjovic-Budišovic a za meziměsto se považuje i tramvaj z Brna do Modřic, které leží v okrese Brno-venkov.

Přes 30 let zachraňuje v Liberci spolek Boveraclub historické tramvaje

Přes 30 let zachraňuje v Liberci spolek Boveraclub historické tramvaje

Boveraclub pečuje o Boveru (a nejen o ni)

Už přes 30 let zachraňuje v Liberci spolek Boveraclub historické tramvaje a při zvláštních příležitostech (tradičně třeba o státních svátcích) můžete díky němu obdivovat tyhle krasavice přímo v ulicích. Samozřejmě si u spolku můžete jízdu také objednat a svézt se tak třeba tramvají č. 78 z roku 1929, které se říká „Bovera“ nebo neméně parádní tramvají č. 117 z roku 1953. A když zrovna nepotkáte tramvaje na kolejích, zajděte se na ně podívat do Technického muzea Liberec. Stojí to za to!

Na trati se natáčely scény několika filmů

Na trati se natáčely scény několika filmů

 Tramvaj v písni, ve filmu, divadle i knihách

Na trati se natáčely scény do filmu Grandhotel (2006). Hovory cestujících na lince 11 zase sesbíral Pavel Novotný do básnické sbírky Tramvestie, která vyšla v roce 2016. Už v roce 2011 jimi však byl ozdoben jeden z vozů a v roce 2019 si Tramvestie „dojela“ až na prkna Národního divadla, kde na Nové scéně uvedli stejnojmennou operu skladatele Petra Wajsara.  V roce 2020 si zahrála tramvaj v klipu Michala Hrůzy nazvaném Mezi námi, no a rok 2021 se zase vytáhl knižní detektivkou Pech od Kláry Aycox, kde se na trati jedenáctky rovnou vraždí.

V tramvajích a u tramvají se  konají také různé akce

V tramvajích a u tramvají se konají také různé akce

Tramvaje žijí s námi

V tramvajích se také konají různé akce, při kterých vozy „ožívají“.  Mohli jsme v nich třeba slyšet čtení z knih, ať už prózu nebo poezii, soutěžily s dobrovolníky v recesistickém běžeckém závodu o to, jestli bude rychlejší člověk nebo stroj, pravidelně se zapojují do osvěty proti AIDS, čertovská tramvaj vozí pekelníky, Mikuláše i anděly a dospělí si v tramvaji zase můžou před Vánocemi zazpívat koledy se Severáčkem.

 

Liberec a tramvaje zkrátka patří k sobě!