Objevujte půvaby podzimní liberecké přírody


Podzimní příroda je proměnlivá jako počasí! Jeden den září lesy mnoha barvami, aby se druhý den zahalily do mlžných oparů a hrály si na tajemství. Tahle rozmanitost má ale své kouzlo, podzimní toulky naším krajem jsou zkrátka tím pravým časem pro lidi s fantazií. 

Přehrada Harcov ještě před zahájením rekonstrukce. Nyní je nádrž zcela vypuštěna. Foto: Libor Sváček.

Přehrada Harcov ještě před zahájením rekonstrukce. Nyní je nádrž zcela vypuštěna. Foto: Libor Sváček.

Jizerky a Ještěd

A právě za kouzlem přírody vás chceme pozvat k nám do Liberce. Naše město si totiž hoví hezky v „ďolíku“ mezi Jizerskými horami a Ještědským hřeben a nabízí proto skvělé podmínky pro výlety mnoha směry. Jizerky před vás staví několik tisícovek (vrcholů přes tisíc metrů), které zdobí největším počtem rozhleden v ČR. Také rašeliniště a lesy protkané potoky s vodopády slibují nezapomenutelné zážitky. Významné ocenění získaly i zdejší Jizerskohorské bučiny, které nedávno obohatily seznam UNESCO jako první přírodní památka v ČR.

Botanická zahrada Liberec

Za pozoruhodnou přírodou ovšem nemusíte mířit pouze do hor. Vydejte se do Botanické zahrady Liberec! Ve zdejších sklenících postupně procestujete celý svět. Chvilku kráčíte rozpálenou pouští, abyste se po pár krocích přehoupli do dusného vlhka tropických deštných pralesů. A pozor – cestujete tu nejen barvami a vůněmi všech kontinentů, ale i časem. V pavilonu Květnice třeba pěstují kamélie, které pamatují císaře pána a v Pavilonu Pravěk dokonce zavítáte mezi přesličky a plavuně jako z obrázků Zdeňka Buriana.

Zoo Liberec

V sousedství botanky vás čeká Zoo Liberec, která je nejstarší v Čechách! Svou rozlohou patří mezi zahradami k těm menším, ale přesto je vysoce oceňována pro úspěšný chov ohrožených druhů. Pyšní se tu například mimořádnou kolekcí horských kopytníků a dravých ptáků.  Navíc stejně jako sama příroda i liberecká zoo se mění. Letos začaly různé úpravy a mnohé novinky slibuje i do dalších let, takže se máme na co těšit.

Přehrada Harcov

Velkou proměnou prochází také vodní nádrž Harcov, která v Liberci vyrostla z místní žuly (a betonu) jako vůbec první zděná přehrada v Evropě. Právě toto dílo nejlepšího evropského přehradáře – prof. Otto Intze z Cách – je nyní čerstvě vypuštěno a prázdné zůstane po celou dobu rekonstrukce, která skončí v půli roku 2025. Úvodní pestrobarevný snímek je tak už jen blednoucí vzpomínkou, zatímco postupující práce vymodelují přehradě novou tvář. A uznejte sami, taková událost také stojí za vaši pozornost.

Liberecká žula

Když už jsme se zmínili o žule,  musíme připustit, že tuhle  horninu v Liberci najdete skoro na každém kroku. Schválně se koukněte, po čem šlapete. Ať to jsou schody budov nebo dlažba, určitě to bude ona. Žulu sice najdete i v okolí (třeba tanvaldskou nebo fojteckou), ale naše je bezkonkurenčně nejhezčí. Velké plochy růžového živce jí totiž dodávají něžně růžové zbarvení, takže navzdory své tvrdosti vypadá, jako když se stydlivě červená.

Možná i vám vžene svěží počasí barvu do tváří. O přírodě však nestačí si jen povídat, ta se prostě musí prožít! Tak neseďte doma, oblékněte kabáty a zamiřte na sever!