Kalendář akcí


Středisko volného času "Roroš" a jeho 44letá činnost

← Zpět na výpis
upraveno:8.3.2023
Místo konání:Krajský úřad Libereckého kraje[detail]
Adresa:U Jezu 2a/64246001 LiberecGPS:50°45'47.7''N; 15°03'13.1''E[mapa]
Začátek:1. 3. 2023 0:00Konec:31. 3. 2023 0:00
Typ:VýstavaDruh:Jiný typ akceUrčená pro:Pohodovou dovolenouCharakter:Místní
Liberecký kraj vás srdečně zve na výstavu Střediska volného času „ROROŠ“ z Nového Města pod Smrkem ve výstavní síni vestibulu krajského úřadu. Výstava je přístupná v pracovní dny 8-17, pondělí a středy do 18, pátek do 16 hod.

Středisko volného času „ROROŠ“ v Novém Městě pod Smrkem navazuje na to nejlepší z činnosti Domu pionýrů a mládeže, o jehož vznik se v roce 1979 zasloužil pan Václav Skočdopole. Tehdy byla městem v rámci Mezinárodního roku dítěte zakoupena budova a postupně upravena pro chod školské organizace. Vznikl zde „Komplexní program střediska pro volný čas“, který byl později použit i v celostátní koncepci středisek volného času.

Zájmové vzdělávání v SVČ ROROŠ uskutečňujeme především pravidelnou činností, která se realizuje minimálně v 25 zájmových útvarech (kroužcích) zaměřených na sport, estetiku, výtvarné činnosti, praktické dovednosti, přírodovědu a ekologii. Dále každoročně organizujeme tábory, zabýváme se osvětovou a preventivní činností, výchovou vedoucí k dobrovolnictví, individuální prací s talenty a vzdělávacími programy. 

Snažíme se mladým lidem v našem okolí přiblížit svět přijímáním dobrovolníků (studentů ze zahraničí) a pomáháme jim tak komunikovat a jednat s lidmi i jiných kultur a jiného vyznání. Příkladem může být projekt  COLOURFUL WORLD, který jsme zorganizovali a kterého se účastnili mladí lidé z Egypta, Izraele, Jordánska, Libanonu, Francie, Španělska, Polska a České republiky. SVČ ROROŠ bylo organizátorem vzdělávacích pobytů studentů z různých zemí světa všech kontinentů kromě Antarktidy. Všichni   obdivovali systém volnočasového vzdělávání v České republice. 

Žijeme v pohraniční oblasti se spoustou problémů a specifik. 

Po roce 1989 některá střediska volného času zanikla. Postupně se však část SVČ obnovila, neboť veřejnost si přála zaplnit místně vzniklý prázdný prostor v oblasti neformálního vzdělávání. 

Věříme, že Vás výstava zaujme a pomůže pochopit nezastupitelnou roli střediska volného času pro zdravý rozvoj dětí a pro plnohodnotné využití jejich volného času po školním vyučování.