Vyhledávání


Severočeské muzeum Liberec (uzavřeno)

← Zpět na výsledky
vytvořeno:13.2.2008 | upraveno:23.3.2020

Adresa:Masarykova 11Liberec, 460 01GPS:50°46'28.4''N; 15°04'6.1''E[mapa]
V termínu 1. února 2018 – podzim 2020 je Severočeské muzeum v Liberci z důvodu rekonstrukce zavřeno.

Expozice Severočeského muzea jsou zaměřeny na oblast uměleckých řemesel a průmyslu a dále na regionální přírodovědu, archeologii a historii. 

Kuratorium Severočeského průmyslového muzea v roce 1895 vybralo pro stavbu nové budovy návrh vídeňského architekta Friedricha Ohmanna. Stavba probíhala mezi lety 1897–1898 a realizovala ji liberecká firma Gustava a Ferdinanda Mikschových podle prováděcích plánů dopracovaných berlínským ateliérem Griesbach & Dinklage. Rozsáhlé historizující stavbě dominuje věž, která je kopií staré liberecké radnice zbořené roku 1892 a zahrnuje v sobě i volnou repliku klasicistního soukenického domu charakteristického pro Liberec. Johann Liebieg starší zastával funkci prezidenta muzejního kuratoria a podílel se na nákupy jeho sbírek ve Vídni. Heinrich Liebieg odkázal muzeu svou sbírku uměleckých kovů, starožitnosti z frankfurtské vily a také finanční obnos pro rozšiřování muzejních sbírek.

Expozice užitého umění zahrnuje vývoj evropského užitého umění od starověku do současnosti. Jedná se o nevšedně bohatý soubor skla, keramiky, porcelánu, textilu, tapiserií, nábytku, dřevořezeb, hodin, starých tisků, šperků, ušlechtilých kovů a dalších oborů.

Bohaté sbírky Severočeského muzea obsahují špičkové kolekce především v uměleckých řemeslech – sbírka orientálních koberců je druhá největší v ČR, rovněž i sbírka současné autorské tapiserie. Mimořádně cenné a početné jsou soubory koptských tkanin, historických gobelínů (v expozici SM visí nejstarší vystavený gobelín v ČR), vyšívaných liturgických textilií, krajek, skla, porcelánu, uměleckého kování, cínu, plakátů, starých tisků atd. Bohatě jsou zastoupené i sbírky historické, etnografické a přírodovědecké. Expozici příroda Liberecka dominují dvě unikátní dioramata věrně zobrazující prostředí bučiny a rybníku i s jejich typickými obyvateli. Nejzajímavější exponáty z celkového počtu víc jak 700 tisíc uchovávaných předmětů postupně zpřístupňujeme prostřednictvím portálu www.esbirky.cz.

Filmy a seriály, které se v Severočeském muzeu natáčely

Jára Cimrman ležící, spící
Pět holek na krku
Prima sezóna
Genius - Albert Einstein

Na jaře 2017 uvedl National Geographic životopisný seriál Génius o Albertu Einsteinovi v podání Geoffreyho Rushe a pod režisérskou taktovkou např. i Rona Howarda. Natáčení tohoto seriálu probíhalo také v Liberci! A to v prostorách liberecké radnice, na náměstí, u muzea a v dalších lokalitách. 

Otevírací hodiny
Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce -- zavřeno

Expozice+výstavy
Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:120,00 CZKMax. 2 dospělí a 2 děti
Dětské vstupné:20,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:20,00 CZK
Seniorské vstupné:20,00 CZK
Poznámka:Od čtvrtka 22. května společně zavádí pro své návštěvníky Oblastní galerie a Severočeské muzeum vzájemné motivační vstupné. Vstupenka zakoupená v galerii, která nebude starší víc jak 14 dní, umožní zájemcům vstup do muzea zdarma na probíhající výstavy. Při zakoupení muzejní vstupenky zase může návštěvník do 14 dnů využít 50% slevu na vstupném do Oblastní galerie.
Pouze výstavy
Plné vstupné:30,00 CZK
Dětské vstupné:10,00 CZK
Studentské vstupné:10,00 CZK
Seniorské vstupné:10,00 CZK
Přílohy