Rozhledny a vyhlídky

Budova radnice, Liberec

Novorenesanční budova liberecké radnice byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni.

Akce (2)

Poloha
Adresa:Nám. Dr. E. Beneše 1Liberec, 460 59GPS:50°46'11.5''N; 15°03'29.9''E[mapa]

Honosná architektura

Novorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. Zajímavá je 61 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem. 


Zdobené interiéry

Projděte se po radničních chodbách a zkuste uhodnout, které cechy se skrývají za jednotlivými medailony, a věřte, že to nebudete mít jednoduché. Všimněte si bust význačných osobností v nikách u hlavního schodiště. Poznáte je všechny? V létě můžete s naším průvodcem nahlédnout i do obřadní síně, která svou výzdobou oslavuje různé oblasti života, a také vystoupat na radniční věž, ze které je krásný výhled do okolí.

Slavnostní obřadní síň

Vítejte v sále, kde dobro vítězí nad temnými silami. Takový je totiž motiv nástropní malby od Andrease Grolla a všimněte si také původního mosazného lustru, který vám tu visí nad hlavou. Váží 450 kg a je tak obrovský, že se na mytí spouští kladkou. Působivou atmosféru dodává obřadní síni šest vitrážových oken, kde jednotlivé zobrazené postavy představují vědu, umění, kupecký stav, průmysl, obchod s textilem a městskou správu. Nádhernou prací je také dřevěné alegorické sousoší nad slavnostním obloukem, kde je ústřední postavou žena představující město Liberec, na levé straně je znázorněna věda a školství, pravá strana je věnována alegoriím obchodu, stavitelství a řemesel. 

Prohlídky radnice

zajišťuje Městské informační centrum Liberec v rámci termínů prohlídek (viz otevírací doba a ceník).

Objednávky skupin přijímá Městské informační centrum Liberec, a to vždy písemnou formou (info@visitliberec.eu). V případě větší skupiny nebo mimořádné prohlídky je nutno zaslat objednávku nejméně týden dopředu.


Filmy, které se na liberecké radnici natáčely

My všichni školou povinní
Hitler: vzestup zla
Obsluhoval jsem anglického krále
Cirkus Humberto
Křehké vztahy
Milada 
Genius - Albert Einstein

Otevírací hodiny
Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
Červenec - Srpen Po - Pá 9:00 - 15:00 otevřeno
So 9:00 - 11:00 otevřeno

I. okruh - chodby, obřadní síň, věž
Plné vstupné:100,00 CZK
Rodinné vstupné:200,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:70,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:70,00 CZK
Seniorské vstupné:70,00 CZK pro osoby nad 65 let
Poznámka:Obřadní síň je při konání akce nepřístupná!
Školní skupiny 10 Kč á 1 os.
ZTP 30 Kč.
II. okruh - obřadní síň nebo věž
Plné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:100,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Cizojazyčný výklad:50,00 CZK
Poznámka:Obřadní síň je při konání akce nepřístupná.
Věž je přístupná pouze při dobrém počasí.
Školní skupiny 10 Kč á 1 os.
ZTP 30 Kč.
Přílohy