Moderní architektura


Depozitář Oblastní galerie Liberec

← Zpět na výpis
vytvořeno:26.6.2014 | upraveno:23.5.2016

Adresa:Masarykova 723/14Liberec, 460 01GPS:50°46'25.5''N; 15°04'4.3''E[mapa]
Telefon:+420 485 106 325Fax:+420 485 106 321E-mail:oblgal@ogl.czwww.ogl.cz
Depozitář vyhrál první cenu Klubu za starou Prahu – je nejlepší novostavbou v historickém prostředí, která byla postavena v České republice v roce 2013.

Projekt "Revitalizace městských lázní na galerii a dostavba depozitáře" zpracoval architektonický ateliér SIAL. V únoru 2010 byla dokončena projektová dokumentace k územnímu řízení a již v květnu stejného roku dokumentace ke stavebnímu řízení.

Projekt předpokládal, že historická budova městských lázní bude celkově rekonstruována pro potřeby výstavního a kulturního centra. Západně od historické budovy vznikla v Masarykově ulici novostavba depozitáře o půdorysných rozměrech přibližně 23 x 12 metrů. Tato stavba je s historickou budovou lázní propojena komunikačním krčkem. V novostavbě jsou umístěna moderní pracoviště fotoateliéru, restaurátorské dílny a dílny údržby, správce depozitáře, badatelny a místnost pro ostrahu obou objektů. Největší část ale zabírají depozitáře vybavené moderním depozitárním systémem a klimatizací, která zaručuje stabilní prostředí. Jednotlivá patra novostavby jsou propojena schodištěm a nákladním výtahem, který umožňuje "distribuci" uměleckých děl po obou budovách.

Vzhled depozitáře je veden myšlenkou jasně jej odlišit od původní budovy Lázní, avšak citlivým způsobem, který by vlastní budovu nijak nezastiňoval. Vybraný motiv fasády je inspirován modrotiskovou matricí, jednou z nejstarších z Liebiegových závodů, kterou vlastní protější muzeum. Symbolicky tak odkazuje na libereckou historii, která byla proslulá textilním průmyslem a řemeslnou kvalitou, proto také nynější fasádní desky jsou ručně odlité z hliníku do pískové formy a opatřené eloxem.

Zdroj: www.ogl.cz

Související články