Technické památky

Meteobudka

Meteostanice vyrostla u radnice v roce 1898 z podnětu městské správy a několika spolků. Šestiboká stavba je inspirována tvarem radniční věže, měděná stříška budky je dozdobena stylizovanými květy slunečnic, šestiboký sokl je zhotoven ze zdejší žuly.
Poloha
Adresa:nám. Dr. E. BenešeLiberecGPS:50°46'12.4''N; 15°03'30.6''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Meteobudka jako symbol prestiže

V době svého vzniku byla naše meteobudka symbolem prestiže, protože jen bohaté město si mohlo dovolit takový luxus, jakým bylo její pořízení. Dokonce se kvůli tomu  pořádala sbírka, na kterou přispěla řada občanů, spolků, město, spořitelna i bohatí továrníci Liebieg a Ginzkey. 


Lambrechtova stanice předpovídá počasí

Cennou technickou památku vyrobil známý meteorologický odborník Wilhelm Lambrecht z Göttingenu,  který tvořil meteostanice pro velká města po celé Evropě. Naše šestiboká meteobudka tvarem záměrně připomíná radniční věž, její podstavec je vyrobený z liberecké žuly, stříšku zdobí květy slunečnic. Budka obsahuje Lambrechtův polymetr, zapisovací teploměr, teploměr maximo-minimální, termohygroskop a holosterický barometr. Ve dvacátém století prošly stavba i měřicí přístroje několika opravami. V roce 1987 byla meteorologická budka prohlášena za kulturní památku.

Související karty (1)