Sochařské objekty

Malý Marťan

„Chcete být vyfoceni s Marťanem?“ V Liberci není nic nemožné! Vydejte se k horskému hotelu Ještěd, který připomíná kosmickou loď, a právě nedaleko od této stavby jednoho malého Marťana najdete.
Poloha
Adresa:Horní Hanychov 153Liberec, 460 08GPS:50°43'57.7''N; 14°59'2.3''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Bronzový Marťan není žádný drobeček! Vsedě má 170 cm a jeho duchovním otcem je Jaroslav Róna – známý český malíř, sochař a zakládající člen skupiny Tvrdohlavých.

Historie vzniku sochy "Dítěte z Marsu" je poměrně spletitá. Sám Róna říká, že dřív než udělal sochu, namaloval si obraz s podobnou tématikou. Inspirací mu byla fotografie embrya, které si mne oči. Následně našel fotografii Venuše se žhavou lávou, a tak ho napadlo vytvořit tvora, který žije v naprosto nepřijatelném prostředí pro člověka, ale který se tam pohybuje naprosto přirozeně. Vznikl z toho příběh dítěte z jiné planety – jakéhosi Marťánka, který se zatoulal daleko od své domoviny.

Spoustu ufologů možná překvapí, že hledaný mimozemšťan je právě na Ještědu, ale ani tohle geniální umístění nebylo úplně samozřejmé. Malý Marťan se nám po Liberci něco "nalítal". Nejdříve byl u knihovny, pak u radnice a protože se místním líbil, zakotvil natrvalo u "kosmické lodi" na Ještědu, kde pláče, že se ztratil.

Autor: Jaroslav Róna
Umístění:
poblíž Hotelu Ještěd, Horní Hanychov, Liberec
Materiál:
bronz, 170 x 90 x 105 cm
Rok:
2010