Moderní architektura

IGI Vratislavice

Spolkové centrum s knihovnou vzniklo v roce 2021 a tvoří jej původní historická budova s těsně sousedící moderní přístavbou. Oba domy jsou propojeny spojovacími můstky. Název IGI odkazuje na známého vratislavického rodáka - Ignaze Ginzkeye.
Poloha
Adresa:Nad Školou /342Liberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11GPS:50°44'39.1''N; 15°05'35.1''E[mapa]
Kontakt
GSM:+420 773 584 381Telefon:+420 482 321 808E-mail:knihovna@vratislavice.czWeb:www.igivratislavice.czwww.facebook.com/igivratislavice

Knihovna plná života

V původní budově se nachází v přízemí rodinné centrum, v 1. NP dále zasedací místnosti a zázemí pro spolky a sociální poradenství. V nejvyšším patře je pak umístěno oddělení knihovny pro děti. Moderní přístavba je koncipována jako knihovna s promítacím sálem v podzemí. V 1. NP objektu je hlavní vstup do knihovny, ve 2. NP pokračuje oddělení pro dospělé a ve 3. NP je čítárna s jedinečným výhledem do korun stromů zámeckého parku. Autorem projektu je liberecký architekt Jiří Janďourek a Ondřej Novák.


Zajímavosti, které nepřehlédnete

Na stropě knihovny v 2. NP je zavěšen historický koberec, který byl zhotoven ve vratislavické továrně jako dar k 70. narozeninám Willyho Ginzkeye, syna Ignaze Ginzkeye. Koberec s historickými motivy z Vratislavic byl získán v roce 2020 jako dar od města Česká Skalice.

Na počest Ignaze Ginzkeye je u hlavního vstupu umístěna skleněná plastika s jeho podobiznou ve tvaru lupy.

Název IGI je pak zkrácenou variantou jména právě tohoto známého vratislavického rodáka - Ignaze Ginzkeye.


Zasloužená ocenění

Knihovna IGI Vratislavice se stala vítězem soutěže Stavba roku Libereckého kraje 2022 a také jedním ze čtveřice finalistů soutěže Česká cena za architekturu.

Související karty (1)