Historické stavby

Obchodní a živnostenská komora/Poliklinika Liberec

Budova bývalé obchodní komory se nachází naproti Oblastní galerii Liberec-Lázně.
Poloha
Adresa:Masarykova 699/9Liberec, 460 01GPS:50°46'27.3''N; 15°04'3.3''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Reprezentativní obchodní a živnostenská komora

Obchodní a živnostenská komora původně sídlila na Staroměstském náměstí (dnes Dr. E. Beneše) a po dokončení nové radnice se přesunula do jejích prostor. Stísněné zázemí ovšem neodpovídalo tehdejšímu významu komory, která patřila k nejdůležitějším v Rakousku-Uhersku a bylo třeba pro ni najít nové vhodné prostory. Podle návrhu Franze Brantzkyho a Martina Remgese z Kolína nad Rýnem vyrostla proto na pozemku naproti muzeu v letech 1898-1900 nádherná budova ve stylu severské neorenesance. Tahle budova rozhodně ví, jak reprezentovat. Je dlouhá a zároveň štíhlá (kvůli zvláštnímu tvaru přidělené parcely), krásně zdobená a velice důstojná. Skvěle se tak doplňuje se svými sousedy – Severočeským muzeem a protější Oblastní galerií.  Dnes je sídlem privátních lékařských ordinací a různých firem.


Liebiegové v čele komory

Johann Liebieg starší byl jedním z iniciátorů založení obchodní a živnostenské komory v Liberci a stal se v roce 1851 jejím prvním prezidentem. V 60. letech 19. století Johann Liebieg mladší zastupoval komoru v zemském sněmu a Theodor Liebieg mladší zastával opět funkci jejího prezidentem a stanul také v čele spolku Liberecké trhy, který od roku 1920 pořádal průmyslové výstavy.

Památka hodna svého významu

Ve své době patřila zdejší obchodní komora k nejvýznamnějším v Rakousku-Uhersku. Spolu s opavskou budovou Obchodní a živnostenské komory dodnes představuje nejhonosnější a nejhodnotnější objekt svého druhu v celé České republice, ačkoli OŽK tu již dávno nesídlí.
Přílohy
Související karty (1)