Historické stavby

Liberecká výšina

Liberecká výšina je stranou rušného města a přitom od konečné stanice tramvaje coby kamenem dohodil (a příjemnou procházkou došel). Je ideálním cílem krátkých výšlapů i zastávkou na vašem výletě do Jizerských hor.
Poloha
Adresa:Wolkerova 251Liberec, 460 15GPS:50°46'41.8''N; 15°05'29.2''E[mapa]

Hrad, co hradem vůbec není

Kdyby se v Liberci někde v noci procházela bílá paní, pak to bude právě tady. Středověký hrádek na kraji jizerskohorských lesů je náležitě vyzdobený. Hradní příkop s mostem, kamenná brána a nádvoří s rumpálovou studnou působí opravdu romanticky. A co teprve 25metrová kamenná věž. 

Středověk z počátku 20. století

Už jste se hezky historicky naladili? Trochu je nám stydno přiznat, že tenhle „středověk“ je až z počátku 20. století, protože výšina vyrostla v letech 1900-1901 podle plánů norimberských architektů Josefa Schmitze a Jakoba Schmeissnera. Inspirací jim prý byla věž Luginsland v areálu norimberského císařského hradu. Stavbu financoval textilní baron Heinrich Liebieg a pojmenovaná byla zprvu jako "Hohenhabsurg", posléze "Heinrich Liebiegwarte" a nakonec po roce 1945 "Liberecká výšina". Aby architekti dosáhli věrné iluze starobylosti, používali jako stavební materiál zdivo ze zbořených norimberských budov. Údajně  prý šlo o materiál z úprav kostela sv. Sebalda a staré střešní tašky z historických domů. 


Liberec s nadhledem

Nechte se nalákat hezkým výhledem z věže i občerstvením ve stylové restauraci a přijďte si tuhle romantiku pořádně užít. Dojdete sem po žluté turistické značce přímo z Lidových sadů, od liberecké zoo je to jen kilometr do mírného kopce. Pochopitelně dojet můžete i autem, parkovat lze přímo u objektu.
Otevírací hodiny


Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce všechny dny v týdnu 10:30 - 22:00 otevřeno

Přílohy