Filmová místa

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Divadlo bylo postaveno v letech 1881-1883 v novorenesančním stylu podle návrhu proslulé dvojice divadelních architektů Helmera a Fellnera. V budově se nachází vzácná opona, která je raným dílem Gustava Klimta. V současné době má divadlo 3 scény: činohru, operu a balet.

Akce (17)

rozbalit výpis
Poloha
Adresa:– není k dispozici –
Kontakt
Telefon:+420 485 101 523E-mail:info@saldovo-divadlo.czWeb:www.saldovo-divadlo.cz

Městské divadlo

Poté, co původní Soukenické divadlo roku 1879 z neznámých příčin vyhořelo, byla zahájena stavba divadla nového. Projekt zpracovali vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, kteří vybavili reprezentativními divadelními budovami i mnoho dalších evropských měst. Stavbu v Liberci vedli stavitelé Sachers a Gärtner, v září 1881 byly položeny základy a už v září 1883 se Městským divadlem slavnostně rozezněl Schillerův Vilém Tell. Od roku 1957 nese divadlo jméno po známém libereckém rodákovi, spisovateli a kritikovi Františku Xaveru Šaldovi.


Budova plná múz

V ose vchodu jsou umístěna 2 hlavní sousoší: vpravo sedící postava Umění drží v ruce pochodeň, vlevo sedící bůh Apollo je obklopen postavami geniů na delfínech. Dále vpravo jsou stojící sochy múz a bohyň: Erato - múza milostné písně, Terpsichore - múza tance a Fortuna - bohyně šťastného řízení. Vlevo na vrcholu průčelí stojí socha Melpomene - múzy truchlohry, dále Thálie s maskou - múza komedie a bohyně Flora s květy. Všechny tyto pískovcové skulptury vytesal podle návrhů vídeňského sochaře Bendela kameník Reinhold Völke, rovněž z Vídně.


Bohaté barokní zdobení

Zatímco exteriér je zdoben v novorenesančním stylu, interiéry jsou pojaty ve stylu novobarokním. Vstupní halu podpírají dva mohutné mramorové sloupy, od nichž vedou po stranách do prvního patra dvě mramorová balustrádová zábradlí. Hlediště má bohatou štukovou výzdobu v barvě bílé a zlaté. Autorem nástropní malby je vídeňský malíř Heinrich Löffler, dílo představuje čtyři roční období lidského života ve vztahu k hudbě.


Triumf lásky Gustava Klimta

Při opravdu zvláštních příležitostech můžete v divadle vidět vzácnou oponu secesního génia Gustava Klimta. Dílo nese vznešený název "Triumf lásky" a představuje svatební scénu – loď se svatebčany, která je tažena amorky. Opona byla jednou z prvním Klimtových zakázek, zhotovil ji se svým spolužákem Franzem Matschem a mladším bratrem Ernestem ještě v době studií na vídeňské umělecké průmyslové škole.


Repertoár

V našem divadle si můžete vybrat z bohatého repertoáru a zhlédnout tu operu, balet, komedii i drama. Divadlem zní také velké symfonické koncerty a ve foyer komorní koncerty. V současné době tu působí 3 soubory - opera, balet a činohra a díky strhujícím výkonům herců do Liberce pravidelně míří mnohá ocenění včetně prestižních Cen Thálie.


Prodej vstupenek

  • Vstupenky do divadla zakoupíte v síti eVstupenka.


Filmy, které se v Divadle F. X. Šaldy natáčely

Člověk proti zkáze
Pět holek na krku
Dobrodružství kriminalistiky
3 sezóny v pekle
Svět v plamenech
Brecht
Smetana

Související karty (1)