Pěší turistika

Pěšky na Ještěd a pak po hřebeni třeba až do Jeřmanic

Kdo přijede do Liberce, musí na Ještěd. Poradíme vám, kudy se vydat a vy se zase budete moci rozhodnout, jestli vystoupáte jen na vrchol nebo si výlet ještě o kousek prodloužíte.
Poloha
Adresa:460 08 LiberecGPS:50°44'17.2''N; 15°00'43.9''E[mapa]

Jak dlouho půjdeme

Start: Liberec, Horní Hanychov
1. trasa - cíl: Liberec, Horní Hanychov, 8,6 km, https://mapy.cz/s/kagekajafa
2. trasa - cíl: Šimonovice, 13 km, https://mapy.cz/s/katugasuze
3. trasa - cíl: Jeřmanice, 15 km, https://mapy.cz/s/relatatala


Kudy se vydáme

Z centra Liberce tramvaj MHD č. 3 (Fügnerova ul. → Horní Hanychov) → Výpřež → Ještěd → Ještědka → chata Pláně pod Ještědem → odsud výběr trasy podle chuti a sil...

Co cestou uvidíme

U konečné tramvaje si můžete vybrat, zda vystoupáte na Ještěd nejpřímější cestou (tzn. pod lany lanovky – tudy můžete jít jen v létě, v zimě tu totiž vede sjezdovka), nebo se vydáte po modré turistické značce vpravo od tramvaje, která vás povede lesem, menší oklikou.

Modrá je dobrá, jak se praví v písni, takže když půjdete zrovna po ní, povede vás spolehlivě až k rozcestí Nad Výpřeží, kde se k modré přidá ještě značení červené. Pokud by vám nevadila menší zacházka, můžete jít dál osamocenou červenou značkou ještě necelé dva kilometry rovně, kde se v lese ukrývá Mohyla letců – pomníček na tragickou havárii, kdy do úbočí Ještědu roku 1948 narazilo menší letadlo a v jeho troskách zahynulo pět osob.

Jestli vás to neodbytně táhne rovnou na Ještěd, držte se modré a červené až k rozcestí Ještěd-odbočka k vrcholu, kde opusťte značení a pokračujte dál hojně využívanou úzkou pěšinkou, na Ještědu budete coby dup.

Ještěd, Malý Marťan, Rohanský kámen, kříž na Ještědu – tohle všechno vás na vrcholu čeká jako odměna za vaši vytrvalost.

Z Ještědu se vydejte po červené barvě, která vás povede silnicí, kde si ještě stále budete moci vychutnat pohledy do kraje, až k horské chatě Ještědka a dále pořád s červenou před očima hezky po hřebenovce kolem horní stanice lanovky Černý vrch, pak lanovky Skalka až k chatě Pláně pod Ještědem. Teď už máte za sebou přibližně 6 kilometrů a před sebou oblíbenou restauraci, ve které najdete kromě občerstvení i minimuzeum Horské služby.

Co dál? Zase je potřeba vybrat si, kudy budete pokračovat…

  • Modrou trasou do Horního Hanychova se dostanete do místa, odkud jste vyrazili. (ještě 2,5 kilometru)
  • Hřebenovkou můžete pokračovat k restauraci a rozhledně Rašovka a poté dolů silnicí do Šimonovic, kde je zastávka MHD Liberec, autobusy číslo 20 nebo 60 vás zavezou zpět do centra Liberce. (dalších 7 km)
  • Hřebenovkou přes restauraci a rozhledu Rašovka až na Javorník, kde najdete oblíbenou restauraci Obří sud, bobovou dráhu a také sedačkovou lanovku. (cca 10 km). U dolní stanice lanové dráhy je zastávka meziměstského autobusu „Dlouhý Most, Javorník“, odkud jedou spoje do Liberce a o něco dál je také vlaková stanice „Jeřmanice“.
Doufáme, že se vám naše hřebenovka líbila a Ještěd na vás udělal patřičný dojem. Vaše příští výprava zase může pro změnu směřovat na opačný konec Liberce, kde jsou obdobnou výzvou vrcholky Jizerských hor.
Přílohy