Mototuristika

Na lodě do Spreewaldu

Tato celodenní trasa vás provede podstatnou částí Lužice a jako cílový bod má projížďku na lodích úchvatnými říčními kanály tzv. Zelených Benátek.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Na lodě do Spreewaldu

Délka trasy: 338 km

Doba jízdy: cca 5 a 1/2 hodiny

Pro dnešek opustíme Žitavu podél polských hranic a po silnici číslo 99 se vydáme na sever kolem jezera Berzdorfer až do Görlitz (bod č. 1). Tady se u Tierparku dejte vlevo a sledujte značení směrem k silnici číslo 6. Až na ni narazíte, dejte se vpravo a za městem pokračujte rovně po silnici číslo 115, dokud nenarazíte na křižovatku se silnicí S127 (bod č. 2), kde se dejte vpravo směrem na Rothenburg. Dostanete se na silnici vedoucí příhraničním územím, kam dlouhé roky nikdo nesměl. Silnice sice není žádný zázrak, ale místní nedotčená příroda je úchvatná. Projedete kolem zábavního parku, v Rothenburgu (bod č. 3) se držte rovně, dál kolem letiště a příhraniční cestou až do Bad Muskau (bod č. 4). Tady doporučujeme rozhodně neminout nádherný park Fürst Pückler. Naše cesta ale zahýbá ještě před ním vlevo po silnici číslo 115 směr Bautzen a po cca 1,5 km vpravo na silnici číslo 156 směrem Cottbuz. Těsně před obcí Tschernitz (bod č. 5) pak držte tento směr a na Y křižovatce jeďte vpravo na silnici číslo 115. Projedete Döbern, za ním se bude 115ka v lese stáčet vpravo, vy ale pokračujte rovně přes Vorwerk Bohsdors a Trebendorf až na nájezd na silnici číslo 15 (bod č. 6). Potřebujete vlevo směrem na Berlín a Cottbuz.

Před vámi je 38 rychlých kilometrů po čtyřproudovém hlavním tahu až ke sjezdu 2/Boblitz (bod č. 7). Za ním se dejte vpravo a po pár stech metrech vlevo do Lübbenau/Spreewald. Tady před nádražím vlevo a dostanete se až k oněm slibovaným říčním kanálům. Dostali jste se do jižní části biosférické rezervace UNESCO, velkých blat mezi kterými protékají přirozené i umělé říční kanály řeky Sprévy. Kromě řady restaurací a kaváren, je zde vyhlášená atrakce v podobě projížďky lodí, tu byste rozhodně neměli vynechat.

Až se dostatečně nabažíte, vraťte se stejnou cestou zpět na silnici číslo 15 a najeďte opět směr Berlín. Po 2 km vás pak čeká velká křižovatka, sjeďte vpravo na silnici číslo 13 směr Dresden. Držte se na tomto tahu dalších 33 km až na sjezd 14/Grossräschen (bod č. 8). Tady sjeďte a na křižovatce se dejte vlevo po silnici číslo 96 směrem Hoyerswerda. Držte se značení na toto město, které vás převede na silnici číslo 156 a pak mezi jezery až do samotného města Hoyerswerda (bod č. 9).  Pokud jste vody ještě neměli dost, zastavte se ve vodním parku, případně můžete navštívit místní malou, ale útulnou Zoo, kde se dá i dobře najíst.

Před vámi je další rychlý přesun, po silnici číslo 96 pokračujte 38 km do Bautzen (bod č. 10). Město sedmnácti věží s řadou památek stojí za zastávku už jen kvůli místní vyhlášené výrobě hořčice, najdete zde klasické i opravdu zvláštní příchutě. Z mostu Friedensbrücke se nabízí fantastický pohled na staré město, ve kterém se můžete zastavit v některé ze desítek hospůdek. Až vás Bautzen dostatečně oblaží a vaše zavazadla se naplní hořčicí (snad zavřenou), vraťte se na obchvat města a najděte odbočku na silnici číslo 6 vedoucí do Löbau (bod č. 11). Pokud byste se chtěli podívat na svět z vrchu, navštivte místní slavnou litinovou rozhlednu na vrcholu Löbauer Berg, jinak pokračujte dál po silnici číslo 6 směrem na Görlitz. Ovšem ještě ve městě, kousek za supermarketem Penny odbočte vpravo do ulice Bernstäder a pokračujte přes Bischdorf a Kemnitz do Bernstadt auf dem Eigen (bod č. 12). Na této silnici si užijete zatáčky, kterých pravda v dnešní trase moc nebylo. V centru města se pak dejte vpravo dle značení na Zittau, aby vás cesta dovedla do Großhennersdoru, kde narazíte na silnici číslo 178 a po ní už je to kousek zpět do Žitavy.

Odkaz na mapu v Google Maps.
Přílohy