Mototuristika

Skryté krásy Lužických hor

Milujete zapadlé kouty, malé silničky a vesničky, kde turistický ruch téměř neexistuje? Tak to přesně vám nabídnou příhraniční Lužické hory. Ovšem zdaleka nejen to, můžete se těšit i na rychlé svezení a hlavně úchvatnou přírodu.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:http://www.visitliberec.eu

Skryté krásy Lužických hor

Délka trasy: 158 km

Doba jízdy: cca 3 a 1/2 hodiny

I dnes vyrazíme rovnou na sever. Z Liberce po rychlostní komunikaci E442 směrem na Děčín a hned za městem sjeďte dle značení na silnici 13 (Habartice, Frýdlant). Ta vás dovede do Mníšku (bod 1), kde pokračujte dál dle ukazatelů na Frýdlant. Před Albrechticemi (bod 2) se vám vlevo začnou ukazovat větrné elektrárny, které se stanou hlavním navigačním bodem. Kousek za Albrechtickou hospodou k nim totiž odbočíme doleva a projedeme kolem nich do Horního Vítkova. Ti odvážnější z vás se mohou vydat až nahoru k elektrárnám, je odtud úžasný výhled. Horní Vítkov, Dolní Vítkov a kousek za ním vpravo dle značení na Václavice (bod 3). Úzké silničky s dobrým povrchem a minimum provozu. Za Václavicemi pak podjedete rychlostní komunikaci 35 a budete pokračovat kolem hradu Grabštejn dle značení na Hrádek nad Nisou (bod 4). Tady v samém centru, ve spodní části Horního náměstí, před restaurací Kamelot zabočte vpravo. Za řekou se dejte vlevo a o pár set metrů dál sledujte bílou ceduli ukazující doprava na Dolní Sedlo. A další zapadlá silnička stoupající do kopců až k Horolezecké chatě, aby pak padala dolů přes Černou Louži do Rynoltic (bod 5).

V Rynolticích narazíte na hlavní silnici 13, po které se vydejte doprava směrem na Děčín. Doporučujeme vám zastávku u nedalekého zámku Lemberk, který ze silnice nepřehlédnete. O nějaký ten kilometr dál pak narazíte na dobře značenou křižovatku, kde se vydejte vpravo na Mařenice (bod 6). Na jejich začátku pak jeďte na hlavní vpravo (směr Trávník) a za mostem pokračujte rovně na Krompach. Projeďte Juliovkou a pokračujte dál na Dolní a Horní Světlou (bod 7). Tady už jste opravdu na konci světa, nedaleko je německá hranice. Zastavte se chvíli a vychutnejte si ten klid. Z Horní Světlé pokračujte dál po hlavní, dokud nenarazíte na silnici č. 9 spojující Nový Bor s Rumburkem. Vydejte se vpravo směr Rumburk, až po 4 km dorazíte na kruhový objezd s odbočkou do Jiřetína pod Jedlovou. Vydejte se tam a hned na začátku obce odbočte vlevo nejprve ke zřícenině hradu Tolštejn a následně na rozhlednu Jedlová. Odtud si vychutnejte celé Lužické hory a při dobré viditelnosti i podstatnou část severních Čech.

Z Jedlové se vraťte do Jiřetína, odtud na silnici 9 a po ní vpravo směr Praha. Kousek za křižovatkou, kde jste se předtím napojili od Horní Světlé, zahněte dle značení doprava na Kytlice (bod 8). Úzkou silničkou podél řeky Kamenice pokračujte přes Mlýny až na začátek České Kamenice (bod 9). Tady u mostu narazíte na silnici 13, dejte se vlevo na Liberec, ale hned po necelém kilometru odbočte dle značení vlevo na Prysk. A zase se budete motat úzkou silničkou podél potoka, vesničkami které stojí za to vidět, až vás to za Horním Pryskem vyplivne zase na silnici 13 (bod 10). Přímo proti vám je velké parkoviště, doporučujeme zastavit a zajít se podívat na Panskou skálu – jedinečné čedičové varhany známé z mnoha filmů včetně Pyšné princezny.

Tady pak pro dnešek naše toulání zapadlými kouty končí. Před námi je návrat do Liberce po silnici první třídy č. 13. Široká přehledná cesta vás protáhne kolem Nového Boru, přes Cvikov (bod 11), kolem Jablonného v Podještědí zpátky do Rynoltic a pak je to už jen kousek zpět do Liberce. Ještě nechcete den skončit? Tak se vydejte do centra a tady sledujte navigaci na Muzeum. To Severočeské bude od roku 2018 bohužel dlouhodobě v rekonstrukci, ale pár metrů od něj najdete stále se rozvíjející Technické muzeum Liberec, kde si milovník motorek a strojů obecně rozhodně přijde na své. Liberec toho samozřejmě nabídne mnohem víc. Zastavte se v Městském informačním centru u Radnice, vezměte si mapu a nechte si poradit, kam se zajít podívat.

Odkaz na trasu Google Maps.
Přílohy