Mototuristika

Nekonečnými kopci Jizerských hor a Krkonoš

Jizerské hory, Krkonoše, ale i severní výběžek Českého ráje, jsou protkány kopcovitým terénem, což znamená, že tu na vás čeká nekonečné množství zatáček.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:http://www.visitliberec.eu

Nekonečnými kopci Jizerských hor a Krkonoš

Délka trasy: 152 km

Doba jízdy: cca 3 hodiny

Z Liberce tentokrát vyjedeme po rychlostní komunikaci 35 vedoucí směrem na Prahu. Po 23 kilometrech (bod 1) neodbočíme vpravo do Mladé Boleslavi, ale budeme pokračovat rovně na Turnov (Harrachov). Ze čtyřproudovky pak sjedeme na silnici 10, značeno na Harrachov. Brzy se dostaneme k řece Jizeře a podél ní přes Malou Skálu až do Železného Brodu (bod 2). Tady na hlavní křižovatce u hotelu Cristal odbočíme vlevo, dál po silnici 10 na Harrachov. Následujících 5 km do Loužnice je místními považováno za jednu z nejlepších silnic pro ježdění na motorce. Buďte tedy opatrní, často tu potkáte nebezpečné střelce.

Silnice 10 vás dovede přes Držkov až do Plavů (bod 3), kde za samoobsluhou odbočte vpravo na Zlatou Olešnici. Čeká vás poklidné svezení vesničkami a lesy přes Zlatou Olešnici, až na křižovatku u hostince Mexiko ve Sklenařicích (bod 4). Pokračujte rovně dle značení do Jablonce nad Jizerou (bod 5). Tady přejeďte Jizeru a na křižovatce se silnicí č. 14 se dejte vlevo (Harrachov). Po dvou kilometrech pak odbočte vpravo na silnici 294 do Rokytnice nad Jizerou. Silnice vás protáhne nekonečně dlouhou Rokytnicí, která v zimě patří k hlavním lyžařským centrům oblasti. Za obcí vás pak čeká motardový úsek, zatáčkovitý výjezd k horskému hotelu Rezek odkud si užijete výhled na část Krkonoš.

Od Rezku pokračujte dolů z kopce, a po jednom kilometru jeďte po hlavní vlevo dle cedule na Horní Mísečky. Po dalších 4 km úzké asfaltky vedoucí lesem se dostanete na křižovatku u hotelu Praha (bod 6), kde se dejte doprava po silnici 286 na Jilemnici. Přes Vítkovice a Dolní Štěpanice vás cesta zavede až do Hrabačova, kde pokračujte rovně do Jilemnice (bod 7). Pokud jste zralí na zastávku, navštivte místní zámek, ve kterém sídlí Krkonošské muzeum. Jinak na centrálním kruhovém objezdu pokračujte doprava směrem na Semily a pak hned zabočte vlevo dle značení na Roztoky. Přes ně pokračujte do Svojku a Libštátu, kde odbočte vpravo nahlavní silnici 283.

Z úzké silničky se stane standardní okreska točící se kolem Olešky přes Košťálov (bod 8). Tady potkáte odbočku vlevo na Stružinec (bod 9), kde pak odbočte vpravo na silnici 284 (značeno Turnov). Krásné rychlejší svezení přes Žlábek, Tatobity, Radostnou pod Kozákovem, Loktuši a Bělou – držte se po hlavní a sledujte značení na Turnov (bod 10). Do brány Českého ráje přijedete z východu, a tak budete mít možnost projet téměř celé centrum. Turnov má svou kouzelnou atmosféru a pauza na kávu nebo prohlédnutí Muzea Českého ráje jsou příjemným doplněním cesty. V horkých dnech pak přijde vhod nově vybudované venkovní koupaliště v Maškově zahradě. Komu by to bylo málo, může vyrazit dle značení na prohlídku nedalekého zámku Hrubý Rohozec, případně ještě o pár set metrů dál na prohlídku pivovaru. Až budete Turnovem naplněni, pokračujte podle značení na Liberec, čtyřproudová komunikace E442 vás sem z Turnova dostane za nějakých dvacet minut.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy