Mototuristika

Trojzemí

Trojzemí se říká místu, kde se potkávají tři státy. V našem případě je to České republika, Německo a Polsko, které se potkávají mezi Hrádkem nad Nisou a Žitavou. Pojďme se díky této trase projet našim Trojzemím a prozkoumat tak pestrost příhraničních oblastí.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Trojzemí

Délka trasy: 154 km
Doba jízdy: cca. 3 hodiny

Ze Žitavy dnes vyrazíme směrem na Ostritz (bod č. 1) po silnici č. 99. Čas od času nám bude společnost dělat řeka Nisa, která svým tokem kopíruje hranici mezi Německem a Polskem. Těsně před Ostritz doporučujeme první zastávku – Klášter v Marienthalu, který je nejstarším fungujícím konventem cisterciaček v Německu a který má svou historii velice úzce spjatou s českými dějinami. Marienthal patřil pod ochranu Jana Lucemburského a Karel IV. nad ním také držel svou ochrannou ruku.

Přes krásné německé vesničky se dál po silnici č. 99 dostaneme k jezeru Berzdorfer See. Toto jezero je zatopeným hnědouhelným dolem a nabízí příjemnou možnost k zastávce. Hned u kraje jezera najdete velké těžební koleso, u kterého je možné se vyfotit nebo si jej zblízka prohlédnout. Dál pokračujte do Görlitz (bod č. 2), města, které má krásné a zachovalé historické centrum. Chloubou města je kostel sv. Petra a Pavla, který určitě stojí za vaši pozornost. Při procházce městem se vám mohou některá zákoutí zdát povědomá, i když jste ve městě nikdy před tím nebyli. Možná jste místa, kterými procházíte, viděli ve filmu. Görlitz je totiž velice oblíbenou filmovou lokací a hrdě si nechává říkat „Görliwood“. V místním informačním centru můžete dostat česky psanou brožurku, která vám prozradí, kde se které filmy natáčely. Filmová procházka určitě stojí za to, protože filmy Předčítač nebo Grandhotel Budapešť jistě většina z vás viděla. 

Görlitz má ale ještě jednu zvláštnost, nachází se totiž na těsné hranici s Polskem. Města Görlitz a Zgorzelec odděluje řeka Nisa, která byla naší společnicí už při výjezdu ze Žitavy. My se tedy přesuneme do polské části města, ze které se po silnici 352 vydáme na jih, abychom krátce za obcí Koźmin sjeli vlevo na silnici 355 směrem na Zawidów (bod č. 3), který leží na hranici s Českou republikou. Uvítá nás státní hranice a za ní se ocitneme v malé obci Habartice. Našim dalším cílem bude Frýdlant (bod č. 4), do kterého dojedeme za necelou čtvrt hodinku. Nenechte se zmást. Řeka, která na vás ve Frýdlantu čeká, není lužická Nisa. Je to řeka Smědá, která tvoří jeden z přítoků naší průvodkyně Nisy. Těsně před řekou v centru města odbočte vlevo na silnici č. 290 a proklouzněte kolem zámku, který uvidíte nahoře na kopci. Pokud vás lákají památky, rozhodně si tohle architektonicky rozmanité sídlo nenechte ujít.

Čeká vás průjezd obcí Raspenava (bod č. 5), kde odbočte vpravo dle značení na Liberec, pak krásná projížďka bukovým lesem, který nabízí nezapomenutelný zážitek v podobně famózního stoupání do sedla v U Kozy a sjezdu do Oldřichova v Hájích a Mníšku (bod č. 6). Na křižovatce v Mníšku odbočte vpravo na silnici č. 13 a za benzinovou pumpou na konci obce pak vlevo na silnici č. 592 dle značení na Chrastavu. Podél řeky Jeřice, která také tvoří přítok Nisy, pokračujte do Chrastavy (bod č. 7). Tady se jen na chvilku napojíte na rychlostní komunikaci číslo E442 směrem na Děčín, abyste za necelých 5 minut prvním sjezdem pokračovali na kruhový objezd, přes něj rovně na Bílý Kostel nad Nisou (bod č. 8). Tady na nás už čeká naše průvodkyně Nisa. My ji ale po chvilce opět opustíme, abychom si mohli užít příjemné stoupání a klesání silnice č. 2716 směrem na Grabštejn. Do samotné obce s tímto jménem ale nedojedeme, pokud tedy netoužíme po návštěvě renesančního zámku.

Na lesní křižovatce (bod č. 9) odbočíme vlevo směrem na Chotyni. Po průjezdu Dolní Suchou se napojíme na silnici č. 13 (vpravo na Děčín), která nás dovede na rušnou křižovatku u Jablonného v Podještědí (bod č. 10). Tady odbočíme vpravo a už klidnou, příjemnou silničkou č. 270 míříme na hraniční přechod Petrovice. Zde se vracíme na německou stranu hranice. Městečka Lückendorf (bod č. 11),  Oybin (bod č. 12) a Jonsdorf (bod č. 13) spojuje oblíbená silnice. Čekají vás krásné zatáčky, kvalitní povrch a kolem silnice nádherné lesy. V Jonsdorfu pokračujte po hlavní do Großschönau (bod č. 14). Tady se dejte vlevo a hned vpravo dle značení na Spitzkunnersdorf, kde pokračujte rovně do Oderwitz (bod č. 15), kde budete mimochodem míjet letní sáňkařskou dráhu. Až narazíte na hlavní tah č. 96, dejte se vpravo a za chvilku jste zpátky v Žitavě.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy