Mototuristika

Kolečko po jižním výběžku

Relativně krátká, ale velmi zábavná cesta začíná v Žitavě směrem na Lückendorf. Tuhle cestu si můžete projet třeba po práci nebo si jí můžete prodloužit na jinou trasu z naší nabídky.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Kolečko po jižním výběžku

Délka trasy: 54 km

Doba jízdy: cca. 1 a 1/2 hodiny

Žitavy to vezměte po Friedenstrasse kolem Mandavské kasárny a hned za ní vpravo na Südstrasse směrem na Eichgraben (bod č. 1). Na výjezdu z Eichgraben (bod č. 2) začíná jedna z nejstarších závodních cest v Německu, která končí u „Forstahausu“ v Lückendorfu. Závody dovrchu se tu konají pravidelně v srpnu a kromě motorek zde jezdí také cestovní a sportovní automobily a jako lahůdka také sajdkáry. Čeká vás 3,6 km kvalitní silnice, která je opravdu bohatá na zatáčky a vede z velké části lesem. Cestou mimo jiné potkáte zříceninu hradu Karlsfried. 


V Lückendorfu se vydejte na první křižovatce vpravo (bod č. 3) kolem nejvyššího místa Sudetenblick (značeno bránou s mapou jednotlivých kopců), kde za dobré viditelnosti najdete úchvatné výhledy do Čech. Doporučujeme tady určitě na chvilku zastavit a podívat se na Lužické hory z této strany, případně si dát kávu v přilehlé restauraci. Za Lückendorfem vás čeká strmý sjezd oblas nazývanou Kammloch. Tady ale dejte ruku z plynu, protože cestou uvidíte několik zajímavých skalních útvarů např. Chalice Rock. 


Po strmém sjezdu vás přivítá lázeňské městečko Oybin s klášterní zříceninou na skále. Tady si můžeme udělat přestávku a v jedné z mnoho kaváren si vychutnat výhled na tuto jedinečnou památku. Po krátké pauze se budete muset kousek vrátit po cestě, kterou jste do Oybinu přijeli. Na lesní křižovatce (bod č. 4) odbočte vpravo, směrem na Jonsdorf. Čeká vás příjemná klikatá cesta, skály, malebná krajina. 


Lázeňské městečko Jonsdorf (bod č. 5) nabízí příjemné osvěžení v lesním koupališti. Velkou místní zajímavostí je Motýlí dům, ve kterém kromě desítek druhů motýlů najdete také plazy, pavouky a malé mořské akvárium.  Při průjezdu Jonsdorfem se držte značení na Waltersdorf (bod č. 6). Místní se věnují historii, a tak tady narazíte na muzeum mlynářství a folkloru a také sousedící přírodovědné muzeum. 


Dál pokračujte do Groβschönau (bod č. 7). Toto město nabízí hned několik zajímavých míst k zastavení. Najdete tu třeba Technické muzeum motocyklových veteránů a to vám rozhodně jako motorkáři doporučujeme. Kromě toho je zde také Muzeum damašku a froté. Při průjezdu se pak dejte na kruhovém objezdu v centru vpravo a pak sledujte značení na Hainewalde (bod č. 8), cestou je ještě pár pěkných zatáček. 


V Hainewald zahněte dle značení vpravo, přejeďte řeku Mandau, a pak už to máte jen kousek zpátky do Žitavy (značeno). Na příjezdu se dá u Kauflandu odbočit vpravo (bod č. 9), za ním je ukrytý rozsáhlý park s rybníkem Westpark, kde zastavte, pokud toužíte po chvilce klidu a odpočinku. Dál za ním potom vyhlášené koupání v jezeře Olbersdorfer See. 


Odkaz na mapu v Google Maps

Přílohy