Mototuristika

Pekelné doly a Bezděz

I sám Belzebub má u nás v kraji svoje království. Akorát se mu tam už řadu let schází motorkáři. No a přece se nevydáme jen na otočku tam a zpět, pěkně se projedeme.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu


Pekelné doly a Bezděz

Délka trasy: 163km

Doba jízdy: cca 3 a 1/4 hodiny


Na začátku této trasy je rychlé svezení. Z Liberce se totiž vydáme po rychlostce E442 směrem na Děčín. Po cca 28 km od Liberce, po průjezdu Rynolticemi a částmi Jablonného v Podještědí, z E442 odbočte vlevo dle ukazatele na Kunratice (bod 1). Odtud doleva úzkou silničkou přes Lindavu do Svitavy (bod 2). Pokračujte silničkou dál směrem na Velenice (pomůže značení pro cyklisty), až za osamoceným selským stavením narazíte na značenou odbočku (Pekelné doly) vlevo do kopce ke skalám. Cesta je to sice šílená, ale snad nám to při spatření cíle odpustíte. Pekelné doly (bod 3) jsou totiž motorkářskou hospodou umístěnou v jeskyních, zajet na motorce se dá až dovnitř. Jedinečný zážitek.

Od Pekelných dolů pokračujte dál (tedy vlevo) přes Velenice po rozbité úzké silnici do Zákup (bod 4), kde konečně potkáte normální silnici. Tou je číslo 268 a pojedete vlevo na Českou Lípu. Projedete kolem zámku Zákupy, náměstím a zhruba 500 metrů za ním narazíte na hlavní silnici. Vydejte se po ní rovně. Značení bohužel chybí, ale budiž vám nápovědou, že po pár desítkách metrů je vpravo autobusová a vlaková zastávka. Za nimi podle ukazatele odbočte vpravo na Jestřebí. Projeďte Božíkov a po úzké, ale pěkné silnici se dostanete do Srní u České Lípy (bod 5). Zde vlevo směr Dubá. Krásné svezení zadem do obce Provodín, kde mimo jiné najdete další motorkářskou hospodu.

Z Provodína pokračujte dál do Jestřebí (bod 6), kde přejeďte rovně hlavní tah číslo 38 na Českou Lípu a pokračujte dle značení po silnici 9 do Dubé (bod 7). Rychlá krásná silnice, za chvíli jste v Dubé u pumpy, kde pokračujte rovně do centra. To samotné stojí za prohlídku, pokud vás láká historie. V Dubé projedete kolem pošty a kousek za ní bude před kostelem odbočka vlevo značená na silnici 259 na Kokořín. Z té pak po cca 300 metrech jeďte vlevo (značení Ždírec). Projedete dlouhou alejí do části obce Nedamov, kde je v městském kempu jedno z nejlepších koupání v okolí.

U kempu pokračujte po hlavní doprava na Ždírec. Odtud vás čeká naprosto neodolatelné svezení, nádherná silnice přes Ždírec, Týn a Luka (bod 8). Za nimi narazíte na silnici 273, po které se dejte vlevo do obce Okna (značeno na Doksy) a dál do Obory, kde se potkáte opět s hlavním tahem č. 38. Dejte se vpravo směrem na Mladou Boleslav. Po zhruba 4,5 km je vlevo značená odbočka k hradu Bezděz. Ze stejnojmenné vesnice pod ním je to pěšky nahoru zhruba kilometr.

Pokud se na hrad nevydáte, pokračujte rovnou po 38 dál až k výrazně značené odbočce na Bělou pod Bezdězem (bod 9). Projeďte historickým městečkem, zastavte se u zámku a pokračujte dál po silnici 276. Krásné svezení podél říčky Bělé si užijte až do Malé Bělé (bod 10), kde narazíte na odbočku vlevo do Nové Vsi. Tou projeďte a užijte si úsek přes Branku do Ptýrovce (bod 11). Tady se dejte po hlavní silnici vpravo směrem na Mnichovo Hradiště, ale hned odbočte vlevo do obce Klášterské Hradiště. Projeďte její okrajovou částí, a jakmile se vám bude zdát, že jste venku (vpravo louka, vlevo sráz), narazíte na prudkou odbočku vlevo značenou na Strážiště. Tou se dostanete do centra Hradiště – za vidění stojí pivovar a restaurace ve skále.

Po silničce 26817 pokračujte dál přes Jivinu, Neveklovice, Strážiště a Vápno do Vystrkova (bod 12), kde se na začátku dejte vlevo dle ukazatele na Osečnou (bod 13), kam také za pár kilometrů dorazíte. A už vás přestaneme trápit úzkými silničkami, u kostela sv. Víta pokračujte rovně směrem na Křižany hezkou a širší silnicí, na které si užijete i pár pěkných zatáček. V Křižanech (bod 14) vyrazte vpravo dle cedule na Liberec a pokračujte křižovatku za hostincem Semering, kde odbočte opět na Liberec vlevo. Čeká vás poslední odměna této trasy, vyhlášené zatáčky nahoru na Ještěd a následné klesání přes sedlo do Liberce. Pokud se budete držet tramvajových kolejí, nebo značení, snadno trefíte do centra města.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy