Mototuristika

Krásami Českého ráje

Věděli jste, že do našeho kraje spadá také část Českého ráje? A jelikož je to ráj nejen na pohled, vydáme se klikatící se cestou tentokrát právě tam.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Krásami Českého ráje

Délka trasy: 144km

Doba jízdy: cca 3 a 1/2hodiny

Cestu z Liberce budete tentokrát hledat snadno, povede totiž přes Ještěd. Tedy ne přes úplný vrchol, pouze přes sedlo pod ním (bod 1). Samozřejmě, pokud jste u samotného hotelu a vysílače ještě nebyli, udělejte si krátkou zajížďku a užijte si jak výhled, tak geniální architekturu. Až se přehoupnete na druhou stranu a sjedete ty pověstné ještědské serpentiny, pokračujte rovně po silnici 2784 do Hodek (bod 2), kde odbočte z hlavní doleva podle šipky na Světlou pod Ještědem. Po pár kilometrech se dostanete na silnici 278 a po ní doleva do Českého Dubu (bod 3). Zastavte se nadechnout a pokochat se jeho historickým centrem, a pak pokračujte podle značení po silnici 277 směrem na Mnichovo Hradiště.

Nadechnutí se hodilo, protože tohle je krásný úsek plný zatáček. Po zhruba 7 km dorazíte do vesnice Podhora (bod 4), kde sledujte odbočku vlevo na silnici 279 směr Turnov. Projedete Svijanským Újezdem a Svijany (bod 5) s krásným zámkem a vyhlášeným pivovarem. Ve Svijanech na chvíli najeďte na rychlostku E65, která vás zaveze do samotného Turnova (bod 6). Ze čtyřproudovky sjeďte při průjezdu Turnovem dle značení směrem na Sobotku a hned na kruhovém objezdu sledujte stejný směr. Po 1,5 km pak odbočte z hlavní vlevo směrem dle šipky na Kacanovy.

Zakroucená silnička prudce do kopce, a pak zase dolů. Tady na vás poprvé dýchne krása Českého ráje. Stejně tak v údolních Kacanovech (bod 7), kde se můžete vykoupat. V Kacanovech hledejte značení, odbočka vlevo do Vyskeře. Další motanice a skvostné výhledy. U hospody ve Vyskři se dejte doleva na Hrubou Skálu (bod 8). Tady rozhodně zastavte na prohlídku zámku a přilehlých vyhlídek. Borovicové lesy, spousta skal a skvostné výhledy, to je ten správný Český ráj.

Od zámku pokračujte po úzké silničce dál a na první křižovatce následujte šipku v pravo směr Trosky. Také na další křižovatce jeďte vpravo dle ukazatele na Trosky. Promotáte se Podtroseckým údolím kolem rybníků Vidlák a Krčák až do Troskovic (bod 9). Věhlasnou zříceninu hradu Trosky budete mít před sebou jako na dlani. Sledujte značení, podle něhož se dostanete až na parkoviště pod hradem, pěšky je to už opravdu kousek. Po výjezdu z parkoviště odbočte u křížku vpravo směrem na Borek (bod 10), kde narazíte na Motomuzeum. Kousek za ním pak přijedete na hlavní silnici 35 vedoucí z Turnova do Jičína. Vydejte se vpravo směr Jičín, ale hned po 1,5 km odbočte vlevo na silnici 282 směr Rovensko pod Troskami (bod 11). Pokračujte po ní přes Rovensko a Václaví až do Radostné pod Kozákovem (bod 12). Tady nejprve zahněte vlevo na hlavní (směr Turnov) a po 500 m vpravo dle ukazatele na Kozákov. Naše cesta vede obcí Kozákov rovně směrem na Semily, ale rozhodně doporučujeme udělat si zajížďku ke stejnojmenné chatě a rozhledně, odkud se vám naskytne opravdu úchvatný výhled nejen na Český ráj.

V Semilech (bod 13) se na kruhovém objezdu vydejte vlevo na silnici 292 směr Železný Brod. Po 4 km kousek za městem ve stoupání uvidíte na levé straně areál firmy Izolas (velká závora a cedule) a pár metrů za ním vpravo od silnice malou odstavnou plochu. Tady zaparkujte, vraťte se kousek a podle turistické značky dojděte na vyhlídku Krkavčí skála. Je to cca 200 metrů pěšky, které vám rozhodně stojí za ten výhled na Jizeru a vlakovou trať vedoucí podél ní.

Po silnici 292 pak pokračujte do Železného Brodu (bod 14), kde se na náměstí dejte vpravo po silnici 10 směr Harrachov. Užijete si 9kilometrový úsek ne/chvalně známých zatáček až do Držkova (bod 15). Tady u kostela odbočte vlevo na Zásadu. Pokračujte přes Huť do Dolní Černé Studnice (bod 16), kde naproti autobusové zastávce jeďte vpravo na rozbitou silničku, která vás přivede do Horní Černé Studnice, kde hledejte směrovku na restauraci Černá Studnice (slepá ulice). Tady kromě občerstvení najdete rozhlednu, ze které při dobré viditelnosti uvidíte celý Euroregion Nisa.

Od rozhledny se vraťte do Dolní Černé Studnice a odtud po hlavní do Jablonce nad Nisou. Tady se nejprve držte silnic 65 a 14 směr Liberec, abyste na kruhovém objezdu u plynárny odbočili vpravo dle značení na Bedřichov, stejně jako na dalším kruháči u pumpy Shell (mírně vlevo) a na křižovatce u pumpy Mol (rovně). A už jste na cestě do Bedřichova, dalšího z center Jizerských hor, kde vás cestou čeká další záplava zatáček, stejně jako pak při sjezdu zpět do Liberce (dle značení).

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy