Mototuristika

Pojizeřím až do srdce Jizerských hor

Kde vede silnice podél řeky, tam máme na motorce zaručené dobré svezení. Toho se v této trase budeme držet. Pak se také podíváme na jedinečnou silnici vedoucí neobydlenou přírodou v jádru Jizerských hor.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Pojizeřím až do srdce Jizerských hor

Délka trasy: 144 km

Doba jízdy: cca 3 a 1/4 hodiny

Z Liberce opět přes Vratislavice nad Nisou (bod 1) po silnici číslo 14 na Jablonec nad Nisou (bod 2). Na velkém kruhovém objezdu jeďte vpravo dle značení na Prahu. Na dalším kruhovém objezdu ale na Prahu nepokračujte a jeďte až dalším sjezdem na silnici číslo 287. Ta vás provede jabloneckými čtvrtěmi Vrkoslavice a Kokonín až do Maršovic (bod 3), kde těsně před motorestem odbočte vpravo na silnici 28719. Čeká vás poklidné svezení po úzké okresce přes Dalešice, Kopaninu, až na Frýdštejn (bod 4). Tady na velké křižovatce u restaurace v krásně zrekonstruované kovárně odbočte vlevo dle značení na Malou Skálu. Než opustíte Frýdštejn, můžete zajet dle značení ke zřícenině hradu z 13. století, odkud je krásný výhled na okolí.

Pak vás čeká motardová pasáž úzkými zatáčkami se skvělým asfaltem až dolů do Malé Skály (bod 5). Tady máte možnost se vykoupat v Jizeře, nebo vyrazit na krátký, ale výživný výšlap na zříceninu skalního hradu Vranov, odkud je nádherný výhled do údolí Jizery. Každopádně se vydejte vlevo na silnici č. 10 (značení na Železný Brod). A jak jsme psali, podél řeky vždycky dobře, takže čekejte dlouhé táhlé zatáčky a výborný povrch.

V Železném Brodě (bod 6) za hotelem Cristal odbočte vpravo směrem na Semily a hned první možnou odbočkou před mostem vlevo dle cedule na Bozkov. Úzkou silnicí č. 288 pokračujete podél Jizery ke Spálovu. Tady přejedete most přes Kamenici a za ním je odbočka vpravo k hotelu Spálov. Kromě občerstvení je zde krásná secesní budova vodní elektrárny a venku k vidění staré turbíny. Technická zajímavost, u které stojí za to na pár minut přibrzdit. Po silnici 288 pokračujte dalších 5 km na T křižovatku pod Bozkovem (bod 7). Pokud vás zajímají Bozkovské dolomitové jeskyně, udělejte si krátkou zajížďku vlevo, jinak se dejte doprava dle značení na Semily. Opatrně serpentinami po trochu rozbité silnici 288, až na křižovatku se silnicí 289, kde se opět dejte vpravo.

Semily (bod 8) – kromě úchvatné pěší Riegrovy stezky vedoucí údolím Jizery k vodní elektrárně Spálov (pěší výlet tam a zpět na cca 2 hodiny) doporučujeme muzeum nedaleko Riegrova náměstí. Příjemný je také relax v městském parku Ostrov. Při průjezdu městem narazíte na kruhový objezd, ze kterého pokračujte vlevo po silnici 292 směr Vrchlabí. Trasa se opět kroutí podél Jizery, přes Háje nad Jizerou, Dolní a Horní Sytovou se dostanete na T křižovatku se silnicí 14 (bod 9). Dál se vydejte vlevo dle značení na Harrachov. Čeká vás 20 km skvělého svezení po tzv. Pojizerce přes Jablonec nad Jizerou, kolem Rokytnice až na křižovatku Na Mýtě (bod 10), kde narazíte na silnici číslo 10. Jeďte vpravo dle značení na Jablonec nad Nisou cca 7 km, sjeďte parádní zatáčky z Kořenova do Desné a za nimi hledejte odbočku vpravo značenou bílou cedulí Ski areál Černá říčka (bod 11). Za apartmány Černá Říčka odbočte vlevo, značeno na Souš. Promotáte se úzkými zatáčkami a po dvou kilometrech se vyhoupnete k vodní nádrži Souš, úchvatnému vodnímu dílu uprostřed jizerskohorských lesů.

Podél přehrady pokračujte dál po 290 řadou zatáček. V sezóně zde dávejte pozor na pěší a cyklisty. Každopádně vás čeká parádní svezení a především téměř nedotčená příroda. Po 8 kilometrech narazíte na horskou chatu Smědava, která nabídne posezení na terase uprostřed lesů.

Ze Smědavy pokračujte dál, opatrně sjeďte serpentinami do Bílého Potoka (bod 12), kde si hlídejte kousek za školou značenou odbočku k Jizerskohorskému technickému muzeu, které se svou sbírkou motorů rozhodně stojí za návštěvu každému motorkáři. Dál pak pokračujte po silnici 290 přes Hejnice s krásným chrámem Navštívení Panny Marie do Raspenavy (bod 13). Tady se kousek za hotelem Zámeček dejte dle cedule vlevo na Liberec. Po silnici 2904 projedete Oldřichovem v Hájích do Mníšku (bod 13), kde se dejte vpravo po silnici 13. Ta vás dovede až na rychlostní silnici E442 a po pár kilometrech od severu dorazíte zpět do Liberce.

Odkaz na trasu Google Maps.
Přílohy
Související karty (1)