Cykloturistika


Na vrchol Ještědu

← Zpět na výpis
vytvořeno:18.5.2014 | upraveno:13.7.2020

Adresa:– není k dispozici –
Cyklovýlet z centra Liberce až na vrchol Ještědu a zpět, který nadchne především náročné cyklisty na silničních kolech, vás odmění nezapomenutelnými výhledy do kraje.

Start a cíl cyklovýletu

Liberec - cyklostezka č. 14A (vede z centra Liberce - Soukenné náměstí, přes Nové Město, okolo Starých Pavlovic, směrem k Machnínu)

Trasa cyklovýletu

Liberec centrum - cyklostezka č. 14A - Machnín - cyklostezka č. 21 (nejprve 21A) -  Kryštofovo Údolí - Křižanské sedlo - Křižany - Semerink - Výpřež - Ještěd - Liberec - centrum

Délka trasy

49 km, https://mapy.cz/s/3wPts

Popis trasy cyklovýletu a co je možné vidět cestou

Z Liberce se vydáme po cyklostezce č. 14A do Machnína, kterým projedeme a napojíme se na cyklostezku č. 21 (zpočátku 21A). Ta nás přivede do Kryštofova Údolí. 

Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí je malebná vesnička, ve které se nachází známý orloj, čůrající voříšek, Muzeum betlémů, ale také krásný zachovaný kostel sv. Kryštofa. Najdete zde také spoustu možností k občerstvení. 

Záleží na vás, jestli dáte přednost prvorepublikové kavárně nebo některé z místních oblíbených restaurací. Výjezd z Kryštofova Údolí do Křižanského sedla je opravdu výživný. Čeká na vás překonání 200 výškových metrů. Vrchařskou odměnou bude krásný výhled do kraje, který se vám otevře kousek pod sedlem v obci Křižany. 

Křižany

Pokud jste filmoví fandové, určitě byste neměli vynechat krátkou zastávku u místní vlakové stanice, která je oblíbenou filmovou lokací. Natáčely se zde scény např. pro Dobrodružství kriminalistiky, nebo pro první hraný seriál National Geographic – Genius – Albert Einstein. Po příjemném sjezdu s krásnými výhledy, se dostaneme na náves, kde odbočíme vlevo. Nenechte se zmást, protože ostatní cyklostezky pokračují vpravo. 

Cesta na Ještěd

Čeká na vás vrchol dnešní vyjížďky – Ještěd. Z Křižan to bude ještě 200 výškových metrů, jejichž překonáním se dostaneme na Semerink. Zde se připojíme na poměrně rušnou silnici, která nás povede dál na Výpřež. 

Silnice nabízí velice dobrý povrch a krásné zatáčky, proto zde velice často potkáte motorkáře, které vrchol Ještědu láká stejně, jako nás. Z Výpřeže na Ještěd jsou to 3 km a cca 300 výškových metrů. 

Odměnou vám budou famózní výhledy do kraje a skvělý pocit, že jste pokořili nejvyšší vrchol v okolí Liberce. 

Zpět do centra Liberce

Cesta zpět do města už bude příjemným svezením. Buďte ale obezřetní, protože především v letních měsících je i tento úsek velice vytížený. 

U kostela sv. Bonifáce, který se nachází v městské čtvrti Horní Hanychov se opět připojíme na cyklostezku č. 14, která nás přivede zpět do centra Liberce.


Vlastnosti subjektu
Sezóna:
léto