Po stopách Liebiegů

Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Identita. Útěk z postsovětského prostoru

 
21.2.2024
image_1000x1000
TypTémaCharakterVhodné pro
Typ:VýstavaTéma:Výtvarné uměníCharakter:MístníVhodné pro:Pohodovou dovolenou
Výstava představuje deset litevských umělců různých generací, jejichž díla se zabývají neustálým hledáním vlastního kulturního já. Všechny je však spojuje neustálé hledání vlastní individuální a kulturní identity.
Kdy Kde Vstupné
Kdy Začátek: (Pá) 26. Duben      
   Konec: (Ne) 28. Červenec   
KdeOblastní galerie Liberec - Lázně Vstupnéneuvedeno
Více informací zde: www.ogl.cz
Místo konání akce
Adresa:Masarykova 723/1446001 LiberecGPS:50°46'25.8''N; 15°04'4.1''E[mapa]
Kontakt na subjekt
GSM:+420 723 588 829Telefon:+420 485 106 325E-mail:oblgal@ogl.czWeb:www.ogl.czwww.facebook.com/OblastniGalerieLiberec

Společenská, ekonomická a kulturní transformace střední a východní Evropy na konci 20. století přiměla místní umělecké komunity k přehodnocení svých historických kořenů, paměti a částečnému znovuobjevení vlastní identity. Přestože se ale bývalé porobené národy snaží zbavit své „postsovětské“ nálepky prostřednictvím aktivního de-sovětizačního a globalizačního úsilí, kulturní a politické dědictví bývalých režimů je v jejich současném životě stále pronásleduje. Navzdory tomu, že se tyto národy pevně etablovaly jako nedílná součást evropského a transatlantického společenství, stále zpochybňují svou kulturní identitu a ptají se, která část jejich kultury je jejich vlastní a která jim byla vnucena cizími utlačovateli. Časté používání pojmu „identita“ v umění poukazuje na jeho význam pro současný kulturní a společenský kontext.

Pobaltské státy nejsou výjimkou. Po rychlé reintegraci do západního společenství jsou stále vystaveny skrytému stínu sovětského dědictví. Výstava „Identita. Útěk z postsovětského prostoru“ se zabývá trvajícími snahami o vymanění se z tohoto stínu. 

Vystavující umělci: Žygimantas Augustinas, Algimantas Kensminas, Tauras Kensminas, Denisas Kolomyckis, Žydrūnas Mirinavičius, Rūta Putramentaitė, Eglė Ridikaitė, Indrė Rybakovaitė, Ieva Skauronė, Andrej Vasilenko

Pořádá Velvyslanectví Litvy v Praze ve spolupráci s Akademií výtvarných umění ve Vilniusu a Oblastní galerií Liberec.

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.