Po stopách Liebiegů


Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Lidové sady Liberec

← Zpět na výpis
vytvořeno:6.1.2009 | upraveno:5.3.2021

Adresa:Lidové sady 425/1Liberec, 460 01GPS:50°46'38.1''N; 15°04'52.2''E[mapa]
GSM:+420 608 014 005Telefon:+420 482 710 649E-mail:infopult@lidovesadyliberec.czWeb:http://www.lidovesadyliberec.cz
Kulturní a společenské centrum Lidové sady Liberec se nachází v bezprostřední blízkosti liberecké zoo ve stejnojmenné liberecké části Lidové sady.

Akce

Areál zahradní restaurace byl vybudován městem na místě výletní restaurace Belveder. V roce 1897 městská rada rozhodla o nahrazení Belvederu novou restaurací, která by více vyhovovala jejímu záměru vytvořit v této části města lázeňské a rekreační zázemí. V architektonické soutěži zvítězil návrh libereckého architekta Adolfa Horna, který však překročil finanční možnosti města. Projekt byl z popudu Henricha Liebiega předložen k posouzení norimberskému architektu Josefu Schmitzovi. Ten zpracoval nový návrh, který však komise také odmítla. Uspěl až architekt Jakob Schmeissner působící ve Schmitzově ateliéru. Historizující stavbu v romantickém duchu realizoval mezi lety 1900‒1901 Adolf Horn. Dnes je sídlem městského kulturního a společenského centra Lidové sady. 

Areál Lidových sadů nabízí:

Sál - vhodný pro plesy, koncerty a hudební recitály, festivaly, konference a semináře, výstavy, přednášky a besedy, prezentace a rauty, svatby, soukromá setkání a oslavy, další kulturní a společenské aktivity. Na sál navazuje přísálí, které je přímo napojeno na restaurační zázemí. V 1.patře a jsou umístěny balkon a galerie, na kterou navazuje samostatný salonek.


Experimentální studio
- komorní klubové zařízení s malým barem pro občerstvení ve vstupním prostoru.


Zahrada
s altánem a malým tanečním parketem v pěkném přírodním prostředí, součástí zahrady jsou dřevěné prodejní stánky, ohniště a také venkovní restaurační terasa


Vyhlídková věž
je 32 metrů vysoká dominanta Lidových sadů se 155 schody s možností využití pro netradiční výstavy, setkání nebo rauty


Restaurace Formanka
- restaurace s malou předzahrádkou

Přílohy

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.