Divadla a Kulturní centra

Naivní divadlo Liberec

„Naivko“ je domov loutek všeho druhu, které vypráví pohádky dětem malým i velkým. Kdysi tu začínala slavná (nyní pražská) „Ypsilonka“, teď tu mají pro změnu Mateřinku – mezinárodní festival profesionálních loutkových divadel. Hlavně ale vidí svět dětskýma očima a ocenění za svou tvorbu proto sbírají rovnou po hrstech.

Akce (3)

Poloha
Adresa:Moskevská 32/18Liberec, 460 31GPS:50°46'4.0''N; 15°03'28.5''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 253 611E-mail:info@naivnidivadlo.czWeb:www.naivnidivadlo.cz

Domov loutek a kamarád dětí

První dětský smích se hledištěm Naivního divadla rozezněl už roku 1949, protože "Naivko" se zrodilo jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Tenkrát se mu říkalo Ústřední loutkové divadlo a později ještě několikrát své pojmenování změnilo, ale to nejdůležitější naštěstí zůstalo. Hlediště je i dnes stále plné dětí, které zdejší pohádková představení berou do hravého světa nikdy nekončících fantazií.

Oblíbené Studio Ypsilon

Proslulý činoherní soubor pro dospěláky působil v Liberci v letech 1969-1978 a byl součástí scény ND. Mezi známými tvářemi jste mohli v Ypsilonce zahlédnout např. Jana Schmida, Luďka Sobotu, Jiřího Lábuse, Václava Helšuse, Oldřicha Kaisera, Bronislava Poloczka, Jiřího Wimmra, Ondřeje Havelku, Miroslava Kořínka, Janu Synkovou, Karla Nováka a mnoho dalších. K velkému zármutku Liberečanů se v roce 1978 Studio Ypsilon přesunulo do Prahy, kde působí dodnes.

Mezinárodní Festival Mateřinka

Každý lichý rok v červnu zaplní liberecké ulice létající sloni, kteří jsou nepřehlédnutelným symbolem festivalu Mateřinka. Naivní divadlo ho pořádá už od roku 1972 a právě tenhle festival se (jako jediný v ČR i široko daleko v Evropě) zaměřuje výhradně na tvorbu pro děti předškolního věku.

Liberecké loutky na světových pódiích

Loutky Naivního divadla povyprávěly své příběhy a pohádky dětem nejen ve většině evropských zemí, ale také v Izraeli, Kanadě, USA, Mexiku, Japonsku, Číně, Koreji či Pákistánu.

Dobře hrát umí i dřevo

Naprostá většina loutek ND je vyřezána z lipového dřeva, protože je velmi měkké a dá se snadno řezat tzv. "přes léta" (letokruhy). Při Procházce zákulisím můžete v interiéru vidět i loutky z inscenace Sambo a lev z roku 1956, které jsou nejstaršími dochovanými loutkami Naivního divadla.

Prodej vstupenek

  • Prodej vstupenek zajišťuje výhradně pokladna Naivního divadla.