NanoArtes - Včera a zítra
| Typ | Téma | Charakter | Vhodné pro | Typ:Výstava | Téma:Jiný typ akce | Charakter:Místní | Vhodné pro:Pohodovou dovolenou |
|---|
| Kdy | Kde |
|---|---|
| Kdy Začátek: (Čt) 16. Říjen Konec: (Ne) 8. Únor | KdeMUZA - Severočeské muzeum v Liberci |
| Více informací zde: www.muzeumlb.cz | |
Místo konání akce
Adresa:MUZA - Severočeské muzeum v LiberciMasarykova 437/1146001 LiberecGPS:50°46'28.4''N; 15°04'6.1''E[mapa]Kontakt na subjekt
Telefon:+420 485 246 111E-mail:muzeumlb@muzeumlb.czWeb:www.muza.euwww.facebook.com/muzeumlbZa skupinou NanoArtes se skrývají Ing. Mgr. art. Jaroslava Frajová (Technická univerzita v Liberci) a Ing. Alena Opálková Šišková, PhD. (Ústav polymérov Slovenské akadémie vied Bratislava).
Objekty z nanošperků, vyrobené moderní technologií, vycházejí nebo přímo navazují na muzejní exponáty z válečného období spojené s vánočním obdobím. Tuto netradiční kombinaci předmětů z minulosti a futuristických objektů evokujících budoucnost propojuje téma světla a naděje, jež my lidé dokážeme rozdávat druhým. Světlo a jeho využívání je symbolický vizuální prvek a také jeden z hlavních symbolů Vánoc. Proč? Je to připomínka vánoční hvězdy, která zářila nad Betlémem při narození Krista, ale možná jde spíše o obraz světla v nás, odraz radosti a dobra. Jaký význam mělo světlo o Vánocích ve válečném Liberci, kdy mnoho lidí bojovalo o holé životy a snad jen v koutku duše přežívala naděje na lepší zítřky? Světlo naděje je silným tématem také v dnešní době a jistě bude i v době budoucích generací.
Kolekce minimalistických objektů a šperků představuje propojení s naší historií a připomíná naději, jež pomáhá překlenout nejisté časy. V instalaci se pracuje s výraznou barevností a jednoduchou abstraktní formou a zapojují se světla, která zvýrazňují design. Šperky jsou vyrobeny z materiálu registrovaného pod značkou Ylaya® a materiálu poskytnutého akademickým týmem prof. RNDr. Davida Lukáše, CSc., z Technické univerzity v Liberci.
Kurátorky výstavy jsou Markéta Kroupová a Jaroslava Frajová.



