Užijte si^Liberec

Toulky po Trojzemí

K našim německým a polským sousedům máme opravdu blízko. Využijte toho k výletování po Trojzemí a vydejte se za hranice všedních dní.

Trojzemí

Přibližně 24 kilometrů vás v Liberci dělí od tzv. Trojzemí - tedy místa, kde se potkávají hranice tří států: Německa, Polska a České republiky. Najdete jej necelé 2 kilometry od Hrádku nad Nisou na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka, přičemž státní hranice vedou středem obou toků. Na Trojzemí trvale vlají státní vlajky všech tří zemí spolu s modrou vlajkou Evropské unie. Na české straně stojí symbolický trojstranný žulový obelisk, na německé straně se tyčí kříž a polskou stranu zdobí pomník připomínající vzájemnou spolupráci.

Do Žitavy za postními plátny

Jen 30 kilometrů od Liberce je vzdálená německá Žitava, která je nejjihovýchodnějším městem Saska. Mezi nejzajímavější památky určitě patří náměstí s impozantní radnicí, sedmipatrová Solnice z roku 1511, barokní kašny, bývalý františkánský klášter a řeznická bašta s květinovými hodinami. Vydejte se na procházku Žitavou a prohlédněte si její památky. Největší pýchou Žitavy jsou slavná postní plátna, kterými se v době půstu překrývaly kostelní oltáře. Velké žitavské postní plátno z roku 1472 má rozměry 8,2 x 6,8 metru a na 90 polích jsou na něm zobrazeny biblické scény ze Starého a Nového zákona od stvoření světa až po poslední soud. Plátno si můžete prohlédnout v kostele sv. Kříže, v největší skleněné vitríně v Německu. Svým typem a provedením je toto plátno v Německu opravdu jedinečné a představuje jeden z nejvýznamnějších kulturních pokladů středověku. Malé žitavské postní plátno z roku 1573 má rozměr 3,4 x 4,1 metru, centrálním motivem je ukřižování, které dokola lemuje 40 nástrojů Kristova umučení. Je jediným plátnem Arma Christi (nástroje Kristova utrpení), které se v Německu dochovalo. Vystaveno je v bývalém Františkánském konventu. Krásný výhled na celé město i okolí vám nabízí věž žitavského kostela Svatého Jana. Rodinám s dětmi pak doporučujeme stavit se v infocentru, kde si můžete vyzvednout leták s mapičkou "Žitavské stezky pověstí" (zdarma i v češtině) a nezapomeňte také na návštěvu Tierparku Zittau (žitavská zoo) ve Weinauparku a výlet k Olbersdofer See (O-See), jezeru, které vzniklo zatopením hnědouhelného dolu a je největší vodní plochou v okolí Žitavy. Spoustu zajímavých tipů na výlety najdete na FB Přírodní Park Žitavské hory.

Do Görlitz - Zhořelce za okouzlujícími horizonty

Pouhých 100 kilometrů od Liberce najdete město, které Lužická Nisa dělí na dvě části - německý Görlitz a polský Zhořelec. V historickém, německém centru tohoto města můžete na vlastní oči vidět bezmála 4.000 stavebních památek z 500 let evropské historie architektury. Zejména domy na starém městě fascinují svými bohatě zdobenými fasádami, uměleckými klenbami a malovanými stropy z různých epoch. Kdysi tudy vedla nejvýznamnější evropská obchodní stezka "Via Regia" - královská stezka - ze Santiaga de Compostela až do Kyjeva. Můžete tu obdivovat objekty všech stylů (gotické, renesanční, barokní apod.), není tedy divu, že je Görlitz označováno za nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v Německu. Díky jedinečnému panoramatu je vyhledávanou lokalitou pro natáčení filmů, takže se mu také přezdívá "Görliwood". Rodinám s dětmi se určitě bude líbit ve zdejším Tierparku Görlitz (zoo), kde spousta výběhů umožňuje blízký kontakt s chovanými zvířaty. Přímo před "branami města" se pak nezapomeňte vydat také k Berzdorfskému jezeru, které je nejen pátým největším jezerem v Sasku, ale dnes patří i k těm nejoblíbenějším.