Vzácná mláďata v zoo

Po mláděti zebry Chapmanovy, velblouda dvouhrbého, ponyho Shetlandského, miniappaloosy a antilopy koňské se řady zvířat v nejstarší české zoo rozšiřují i o další přírůstky. Jedná se o vzácné jedince, kteří jsou z chovatelského a ochranářského hlediska velice cenným přínosem pro zachování celého druhu:

 

Ovis orientalis bocharensisUrial bucharský (Ovis orientalis bocharensis)
Dne 22. 6. 2018 se v Zoo Liberec narodila samička uriala bucharského, jednoho z nejvíce ohrožených velkých savců na naší planetě. „Urial bucharský se ve volné přírodě vyskytuje v Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu, ale jejich počty jsou nestálé. V současné době se velikost populace odhaduje pouze na 250 jedinců, a tak urial bucharský patří mezi nejvzácnější a nejcennější druhy, které zde chováme“, vysvětluje Luboš Melichar, hlavní zoolog.

 

 

 

 

 

 

 

 

Penelopides paniniZoborožec rýhozobý (Penelopides panini)
Mimořádné chovatelské úspěchy zaznamenali i ošetřovatelé z Pavilonu tropů. Poprvé v historii liberecké zoo se jim podařilo odchovat vzácné a ohrožené zoborožce rýhozobé. Na svět se vyklubala celkem tři mláďata, jeden samec a dvě samice. „Je to pro nás obrovský úspěch, protože tyto filipínské endemity dokázalo odchovat pouze šest zoologických zahrad na celém světě“, vysvětluje Jan Hanel, kurátor ptáků v Zoo Liberec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Equus quagga borensisZebra bezhřívá (Equus quagga borensis)
Další chovatelsky velmi vzácné přírůstky mohou návštěvníci spatřit ve výběhu zeber bezhřívých, kde se v druhé půli června tohoto roku narodili dva samci. V současné době je v osmi světových zoo chováno pouze 38 jedinců tohoto výjimečného poddruhu zebry stepní, a tak je z ochranářského hlediska velice důležité a potřebné zebry bezhřívé množit a posilovat tím jejich populace v chovech v lidské péči, aby nedošlo k jejich úplnému vyhubení.