Technische Denkmäler


Kohle- und Wasserturm

← Zurück
Erstellt:13.2.2008 | Aktualisiert:13.8.2019

Adresse:463 11 Liberec - Vratislavice nad NisouGPS:50°44'34.7''N; 15°05'10.2''E[Karte]
Der Kohleturm dominiert dem Stadtteil Vratislavice nad Nisou. Der Turm ist 52 Meter hoch, kegelstumpfförmig und wurde zwischen 1916 und 1918 von Alfréd Ginzkey, dem Sohn des Gründers der örtlichen Fabrik, erbaut. Derzeit kümmert sich AvantgArt um dem Turm. Der Turm wird nach und nach rekonstruiert und sind hier gleichzeitig verschiedene gesellschaftliche Veranstaltungen organisiert, deren finanzieller Erlös zur Unterstützung dieses einzigartigen Denkmals bereitgestellt wird.

Jak bylo na tehdejší dobu obvyklé, stavbu projektoval vídeňský architekt Leopold Bauer a postavili jí prý italští váleční zajatci. Věž má tři podlaží a terasu. Strojovna byla v přízemí, v prvním patře dva zásobníky na uhlí a v posledním patře vodojem. Ve spodní části je věž tvořena žulovými kvádry, nad nimi je už zděná. Má malá úzká oblouková okénka.

Věž fungovala tak, že se až k patě věže přiváželo vlakem po vlečce uhlí. Do zásobníků se uhlí dostalo díky velkokapacitnímu vysavači. Mour (méně kvalitní uhlí) se vysával do vyššího zásobníku a kvalitní uhlí do spodního. Do věže se prý vešel obsah celého vlaku. Do sousední kotelny se namíchané uhlí dopravovalo po pásu vedeným vodorovnou šachtou. Kotelna vyráběla páru, která následně poháněla čtyři turbíny vyrábějící elektřinu. Větší část elektřiny spotřebovala továrna, přebytek pak zásoboval veřejnou síť. Pára sloužila i jako zdroj tepla a používala se jako pohon místní lokomotivy, která ji čerpala přímo v kotelně.

V horní části je vodojem. Ten je postaven z velkých nýtovaných ocelových plátů, v minulosti ho chránila svislá střešní krytina z přírodní břidlice. Svou funkci ztratila věž v roce 1970, kdy se elektřina začala vyrábět spalováním mazutu. Kotelna pak vyrobila elektřinu naposledy před několika lety, protože se přešlo na vytápění plynem. Nyní jsou věž a mostek přes silnici zařazeny na seznam technických památek.