Po stopách Liebiegů

Turistický okruh mapuje stopy Liebiegů v Liberci

Jedna z nejvýznamnějších libereckých rodin, která na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, je tématem  libereckého turistického okruhu nazvaného „Po stopách Liebiegů”.

Rodina textilních průmyslníků se zasloužila o rozvoj průmyslu na Liberecku a firma Johann Liebieg & Co. svého času zaměstnávala tisíce zdejších obyvatel. Jejich liberecké textilní fabrika byla největším výrobce látek v celé tehdejší monarchii.

V dnešním Liberci po sobě Liebiegové zanechali stopy především v podobě architektury a architektonických celků. Nový turistický a průvodcovský okruh, který rozšiřuje nabídku města pro návštěvníky, provede zájemce více či méně známými místy v Liberci.

Objekty a místa jsou označena očíslovanými skleněnými tabulkami, z nichž se lidé dozví základní informace ve čtyřech jazycích. K novému průvodcovskému okruhu byla také vydána čtyřjazyčná brožura, která je volně dostupná na městském informačním centru spolu s mapovým podkladem, podle něhož mohou turisté putovat po Liberci.

Trasa návštěvníky zavede na 17 míst. Například do Liebiegova městečka, na původní sídliště Domovina, k vilám rodiny či na Libereckou výšinu.

 

 

Lidové sady Liberec

V těsné blízkosti vchodu do zoo vás čeká trochu romantická a trochu secesní budova s výletní restaurací, sály plnými kulturních akcí a 32metrovou věží, ze které je krásný výhled do okolí.

Akce (20)

rozbalit výpis
Poloha
Adresa:Lidové sady 425/1Liberec, 460 01GPS:50°46'38.1''N; 15°04'52.2''E[mapa]
Kontakt
GSM:+420 608 014 005Telefon:+420 482 710 649E-mail:infopult@lidovesadyliberec.czWeb:http://www.lidovesadyliberec.cz

Na konci města a začátku Jizerských hor kdysi stála výletní restaurace Belvedere. Když přestala být dostatečně reprezentativní, bylo rozhodnuto o stavbě nové. 

Vítězný návrch architekta Adolfa Horna ovšem přesahoval finanční možnosti města a bylo třeba jej přepracovat. Vlivný liberecký továrník Heinrich Liebieg jej dal k posouzení norimberskému profesorovi Josefu Schmitzovi, který si přizval ještě svého kolegu Jakoba Schmeissera. Projekt proto kombinoval práci všech tří a výsledek stojí za to!

Rozsáhlá stavba se znaky romantismu i nastupující secese byla vybudována v letech 1900-1901 a slavnostně otevřena 30. listopadu 1901.

Volksgarten, Lidové sady, Armádní dům, Dům osvěty, Park kultury a oddechu a zase Lidové sady...časy se mění, jména také, ale výstavní budova tu stále zůstává. 


Nabídka služeb

  • Sál - vhodný pro plesy, koncerty a hudební recitály, festivaly, konference a semináře, výstavy, přednášky a besedy, prezentace a rauty, svatby, soukromá setkání a oslavy, další kulturní a společenské aktivity. Na sál navazuje přísálí, které je přímo napojeno na restaurační zázemí. V 1.patře a jsou umístěny balkon a galerie, na kterou navazuje samostatný salonek
  • Experimentální studio - komorní klubové zařízení s malým barem pro občerstvení ve vstupním prostoru
  • Zahrada s altánem a malým tanečním parketem v pěkném přírodním prostředí, součástí zahrady jsou dřevěné prodejní stánky, ohniště a také venkovní restaurační terasa
  • Vyhlídková věž je 32 metrů vysoká dominanta Lidových sadů se 155 schody s možností využití pro netradiční výstavy, setkání nebo rauty
  • Restaurace Formanka - restaurace s malou předzahrádkou
Přílohy

 

Nový průvodcovský okruh „Po stopách Liebiegů“ vznikl za podpory Fondu mikroprojektů Cíl 3 v Euroregionu Nisa.

Průvodce si můžete stáhnout v PDF ZDE.

 

logo_ERN_CMYK

logotyp_CZ_PL_symboly_EU_text

 

Pozoruhodnému rodu textilních baronů Liebiegů je také věnováno toto video, které pro VisitJizerky, VisitLiberec a především pro vás vytvořilo v roce 2022 studio Forward Creatives.