Vyhledávání

Svěží dům s věží: Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky

← Zpět na subjekt
upraveno:15.8.2023
Místo konání:Severočeské muzeum Liberec[detail]
Adresa:Masarykova 437/1146001 LiberecGPS:50°46'28.4''N; 15°04'6.1''E[mapa]
Začátek:16. 11. 2023 0:00Konec:28. 1. 2024 0:00
Typ:VýstavaDruh:Jiný typ akceUrčená pro:Pohodovou dovolenouCharakter:Místní
V tomto roce si muzeum připomíná několik výročí, z nichž nejdůležitější je 150 let od jeho založení. Neméně významné jubileum má muzejní budova, která se právě letos „dožívá“ 125 let. Jedním z počinů, kterými si významná data z historie připomínáme, je vydání ilustrované artové knihy, která je však určena pro širší publikum včetně starších dětí.

Díky spolupráci studentů ateliéru didaktické ilustrace plzeňské Sutnarky pod vedením Renáty Fučíkové a Evy Brodské a zaměstnanců muzea vznikla ojedinělá knížka seznamující čtenáře nejen s významnými historickými milníky muzea a významnými osobnostmi, které ovlivnily směřování instituce, ale také s obecnými principy fungování muzeí. Tento nakladatelský počin tak má šanci zařadit se mezi nejdůležitější knihy s tématem muzejnictví a muzeologie, které v současnosti vychází.


Na výstavě najdete originály ilustrací z právě představené knihy. Studenti a absolventi ateliéru didaktické ilustrace pod vedením významné české ilustrátorky Renáty Fučíkové dosahují mnoha úspěchů a knihy s jejich ilustracemi nakladatelství často vydávají ještě v době jejich studií. Z posledních úspěchů můžeme jmenovat autorskou knihu Karolíny Bílkové Ludwig van Beethoven z roku 2020, která byla nominována na Národní cenu za studentský design. Výstava je tedy zároveň širší prezentací prací studentů tohoto ateliéru.