Vyhledávání

Liebiegova vila (Vila Theodora Liebiega ml.)

Vilu si nechal postavit Theodor Liebieg ml. jako reprezentativní rodinné sídlo a pro honosný vzhled se jí také často přezdívá Liebiegův zámeček. Dnes v budově sídlí Magistrát města Liberec.
Poloha
Adresa:Jablonecká 41/27Liberec, 460 01GPS:50°46'3.5''N; 15°04'4.5''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 243 111E-mail:info@magistrat.liberec.czWeb:www.liberec.cz

Liebiegův zámeček

Liebiegova vila je mistryní kontrastů. Když se k ní blížíte Jabloneckou ulicí shora, vidíte nejdříve docela roztomilý domeček. Při pohledu zepředu už je to celkem slušná a hezky zdobená vila a jakmile se na ni díváte od přehrady, vyroste před vámi najednou kolos jako hrad! Tři etapy stavby jsou tak na budově dobře patrné. Nejstarší část postavil v letech 1896-97 Adolf Bürger, centrální partie pochází od architekta Humberta Walchera von Molthein a výstavbu komplexu završil "dvorní" architekt rodiny Liebiegů, Jakob Schmeissner. Vilu si coby rodinné sídlo nechal postavit textilní baron Theodor Liebieg mladší a pro svou zdobnost i tehdejší honosné zařízení si stavba vysloužila krásnou přezdívku - Liebiegův zámeček. 

Sál bájí

Největším a nejzajímavějším prostorem vily je tajemný Sál bájí, který byl původně velkou patrovou bohatě zdobenou halou s působivým krbem ze zeleného mramoru. V roce 1939 byl tento sál rozdělen do dvou pater; krb zůstal zachován v nižším patře, v tom horním je zase k vidění malovaný strop zobrazující bájné výjevy.

První automobil

Protože byl Theodor milovník techniky a dobrodruh, nechal si roku 1893 dovézt automobil Benz Victoria a stal se tak prvním motoristou v Čechách a třetím v Rakousku-Uhersku. Jako první pak získal samozřejmě i řidičský průkaz a podnikl první dálkovou jízdu na světě. 


První autodům

Za svou vilou nechal Liebieg postavit unikátní autodům, kde byla v přízemí garáž, montážní jáma, umývárna, dílna a toaleta, v patře bydlel řidič. Stavbu zakončovala benzínová věž na skladování pohonných hmot. 


V současné době patří historický vůz Benz Victoria Národnímu technickému muzeu v Praze a v budově Liebiegovy vily sídlí Magistrát města Liberec.
Otevírací hodiny
Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce -- zavřeno

Přílohy