Vyhledávání

Ještěd - televizní vysílač a hotel

Unikátní stavba na vrcholu Ještědu se stala dominantou Liberce i celého regionu. Hotel a TV vysílač Ještěd je národní kulturní památkou a architekti ho dokonce vybrali za českou stavbu 20. století!

Akce (3)

Poloha
Adresa:Horní Hanychov 153Liberec, 460 08GPS:50°43'57.7''N; 14°59'4.1''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 104 291E-mail:recepce@jested.czWeb:www.jested.cz

Kabinová lanová dráha na Ještěd je do odvolání mimo provoz.


Pohnutá historie stavby

Všechno začalo katastrofou, když v roce 1963 původní hotel na Ještědu vyhořel. Opuštěnou plošinu měly podle  zadání architektonické soutěže zaplnit dvě nové stavby - hotel a televizní vysílač. S tímto úkolem si architekt Karel Hubáček poradil opravdu originálně, prostě jej nedodržel. V projektu navrhl stavbu jedinou, která oběma účelům slouží  dohromady, a protože neobvyklý tvar stavby zároveň krásně doplňuje siluetu Ještědského hřebene, Hubáčkův projekt zaslouženě zvítězil. Hubáček však není jediným, kdo se o toto nevšední dílo zasloužil. Statikou se zabýval Zdeněk Patrman a interiérem stavby Otakar Binar, který v hojné míře využíval sklo, jako připomínku tradiční suroviny tohoto kraje. Odborníci nazývají tvar stavby rotačním hyberboloidem ve stylu high-tech, laici v něm zase často vidí fantastickou kosmickou loď. Projekt však bezpochyby úplně předběhl svou dobu a Karel Hubáček za něj roku 1969 obdržel (jako jediný Čech v historii) prestižní Perretovu cenu od Mezinárodního svazu architektů. Hotel a vysílač Ještěd byl dostavěn roku 1973 a od té doby je vyhledávaným cílem všech turistů.

Neobvyklá budova plná důmyslných řešení

Neobvyklá stavba si žádala také neobvyklé stavební postupy, některé z nich byly v praxi vyzkoušeny vůbec poprvé. Kvůli umístění antén uvnitř budovy, bylo nutné vyvinout speciální laminátový plášť, několik metrů dlouhé umělohmotné tyče byla ochotna vyrobit jen továrna na rybářské pruty (a kvůli tomu ještě musela prorazit díru do fabriky, která byla příliš malá) atd. Dramatické chvíle nastaly také po dokončení, kdy se vlivem silného větru stavba rozkmitala a hrozila destrukce věže. Svízelnou situaci vyřešili konstruktéři dodatečným umístěním 600 kg vážícího závaží a tlumiči kmitů. S takovým nákladem se už jen těžko poskakuje, a tak Ještěd bez úhony přečkal do dnešních dní.

Od paty po špici namířenou ke hvězdám

V nejnižších dvou podlažích je prostor věnován strojovně, technickému vybavení a provozní místnosti. Nad nimi je vyhlídková terasa, bufet, restaurace s kavárnou a hotel. Horní část užívá spojovací technika a špici pak tvoří trubkový nástavec, na jehož vrcholu je umístěna 17metrová anténa.


Nebeská podívaná

Fenomén. Přesně takový je hotel Ještěd a všiml si toho celý svět. Budova v noci září do tmy jako maják, za bouřky po ní kloužou blesky a úplnou lahůdkou jsou mrakopády, při kterých se mraky líně přelévají po okolních kopcích. Navštivte kosmickou loď, malého Marťana nebo Spad meteoritů a zažijte romantiku nad oblaky.

Vydejte se nahoru na horu

Pod Ještědské svahy se dostanete tramvají č. 3 směr Horní Hanychov, výstup na konečné zastávce. Pokud se chcete dostat na vrchol hory vlastními silami, pak se od konečné tramvaje můžete vydat značenou turistickou stezkou (modrá), která vede pohodlnější oklikou lesními cestami nebo stoupat strmě přímo pod lany lanovky, pak vám cesta zabere přibližně hodinu času. Pozor "pod lany" můžete jít pouze v letním období, v zimě je tu lyžařská sjezdovka!

Na co se často ptáte

Výška hotelu: 94 metrů, průměr 33 metrů
Nadmořská výška: 1012 m n.m.
Původní hotel: vyhořel 31.1.1963
Nový hotel: byl postaven v letech 1966-1973
Cena stavby: 64 000 000 Kčs (v roce 1973)
Majitel budovy: České radiokomunikace, hotel s restaurací provozuje společnost Ještěd, s.r.o.
Vnitřek budovy: hotel, restaurace, bufet, technologie pro TV a rozhlasové vysílání
Pohoří: Ještědsko-kozákovský hřeben
Viditelnost: Za dobrého počasí je vidět přibližně třetina Čech a samozřejmě také kousek Německa a Polska
Vlastnosti
Služby a vybavení:
úschovna zavazadel (šatna)občerstvení
Přílohy