Vyhledávání

Palác Liebieg (Vila Johanna Liebiega mladšího)

Liebiegův palác je místem setkávání lidí bez ohledu na věk a sociální skupiny. Návštěvníci tu mají k dispozici širokou nabídku volnočasových, vzdělávacích, enviromentálních, kulturních a sociálních služeb.

Akce (25)

rozbalit výpis
Poloha
Adresa:U Tiskárny 81/1Liberec, 460 01GPS:50°46'1.4''N; 15°03'41.1''E[mapa]

Rodinná vila uvnitř zámeckého areálu

Luxusní rodinná vila vznikla přestavbou klasicistního domu Ferdinanda Römhelda mezi lety 1871–1872, autorem jejího návrhu a patrně i realizace byl Gustav Sachers z Liberce. Vila patřila Johannu Liebiegovi mladšímu, jednomu z nejvlivnějších libereckých průmyslníků, a význam této rodiny dobře dosvědčuje také umístění jejich sídla uvnitř zámeckého areálu. Po smrti Johanna Liebiega ml. roku 1917 zdědily palác jeho děti, které ovšem vilu neobývaly, pouze pronajímaly. Po 2. sv. válce byl palác zkonfiskován a v letech 1953-2014 tu sídlila Oblastní galerie, která nyní působí v bývalých městských lázních.


Palác s půvabem severoitalské renesance

Vila se zahradou a přidruženými stavbami – kočárovnou, vrátnicí, schodišťovou rampou s pergolou a kašnou, zahradním altánem, skleníkem a lednicí byla zjevně inspirována severoitalskou renesancí. Jedná se o jeden z nejhonosnějších a stylově nejčistších objektů z období historismu ve městě. Pro své rozměry, architektonické řešení, výzdobu a také půdorysné uspořádání byla právem nazývána Liebiegovým palácem.


Rekonstrukce paláce na komunitní centrum

Rozsáhlá rekonstrukce zachovala stavbě její původní historickou podobu od fasád až po interiéry. Nejnáročnějším zásahem se stala rehabilitace přestropené zimní zahrady s dodatečně zazděnými okny, která do místnosti vrátila vitrážová okna a dřívější nepřístupnou oranžérii změnila na budoucí kavárnu. V paláci nyní našly zázemí různé komunitní spolky a organizace, které se věnují mládeži, seniorům, hendikepovaným atd. K dispozici jsou mimo jiné dva pohybové sály, sál pro 60 lidí, výtvarný ateliér, keramická dílna, Galerie Johann a další. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo 3. června 2023.


Ocenění

  • Rekonstrukce Paláce Liebieg se v roce 2023 stala vítězem hlavní ceny Soutěže Karla Hubáčka.
  • Palác Liebieg získal titul "Památka roku 2022 Libereckého kraje".


Filmy a seriály, které se zde natáčely

Přílohy
Související karty (1)