Vyhledávání

Strossova vila

Tato obdivuhodná stavba je dílem Thilo Schodera, který na žádost obchodníka s textilem Franze Strosse vyprojektoval obytný dům, jenž patří k nejvýraznějším privátním stavbám v Liberci.
Poloha
Adresa:Husova 64Liberec, 460 31GPS:50°46'19.6''N; 15°04'28.7''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 253 111E-mail:posta@khslbc.czWeb:www.khslbc.cz

Parník nad přehradou

Všimli jste si, že Strossova vila vypadá jako loď? A není to náhodou. Její vzhled byl údajně přáním majitelovy ženy, která si tak chtěla připomínat oblíbené výletní plavby po Nilu. Obytný dům pro obchodníka s textilem Franze Strosse projektoval Thilo Schoder a pod vedením stavitele Adolfa Bürgera se za pouhé dva roky (1923-1925) vysněný dům stal skutečností.


Luxusní interiéry

Také interiéry byly od počátku budovány s pečlivostí a velikou mírou luxusu – exotická dřeva, mramor, opálová skla apod. Není proto divu, že celá stavba stála Strosse na tehdejší dobu neuvěřitelných 6,5 milionu Kč. Čtyřčlenná rodina se z vily bohužel těšila pouhých pár let, pro svůj židovský původ musela v roce 1938 opustit zemi. Dnes je budova sídlem Krajské hygienické stanice.


Perla architektury

Celá stavba je natolik výjimečná, že ji architekti přirovnávají k takovým perlám architektury, jako je Müllerova vila v Praze nebo brněnská vila Tugendhat.

Otevírací hodiny
Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce -- zavřeno