Vyhledávání

Šolcův dům

V domku, který je zachovalou památkou lidové architektury přímo v centru Liberce, v současné době sídlí Správa chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.
Poloha
Adresa:U jezu 10Liberec, 460 01GPS:50°45'53.4''N; 15°03'11.0''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 482 428 999E-mail:jizhory@nature.czWeb:http://www.jizerskehory.nature.cz
Původně patřil tenhle černý krasavec z let 1771-1774 obchodníku s plátnem Bedřichu Šolcovi (Hans Friedrich Scholze). Proto stojí domek u vody (soukeníci ji pro výrobu potřebovali) a má zesílené krovy, aby chudák snesl velké zatížení uskladněných látek. 

Po Šolcovi se v barokním domku vystřídala řada dalších majitelů, asi nejznámější z nich byla od roku 1892 rodina Tschörnerů, majitelů továrny na sukna. 

Dramatické okamžiky prožíval "Šolcák" v letech osmdesátých, kdy za ním začal růst Dům kultury, a tak byla jeho další existence hodně nejistá. Nakonec se ho naštěstí podařilo zachovat.

Dnes se domečku nejčastěji přezdívá Chráněnka, protože v něm sídlí správa CHKO Jizerských hor. 

Domek je památkově chráněn, jelikož patří mezi nejstarší stojící domy v Liberci a současně je dochovaným dokladem dřevěnné zástavby města.

A protože se protiklady přitahují, tak hned za tímhle drobným pokladem lidové architektury ve skutečnosti vidíte hezky v kontrastu Krajský úřad Libereckého kraje - tedy moderní liberecký mrakodrap.