Vyhledávání


Barokní zahrada a Mariánský sloup

← Zpět na výsledky
vytvořeno:2.4.2019 | upraveno:14.1.2022

Adresa:Malé náměstíLiberec, 460 01GPS:50°46'16.6''N; 15°03'10.5''E[mapa]
Mariánský sloup se nachází v zahradě kostela Nalezení sv. Kříže a pochází z dílny významného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. V barokní zahradě je kromě něj k vidění také kaple Božího hrobu a křížová cesta.

Via Sacra

Turistická stezka "VIA SACRA" vede již více než 12 let Trojzemím, propojuje výjimečné sakrální památky v Horní Lužici, severních Čechách a Dolním Slezsku. Trasa lemována kostely, uměním a kulturou nabízí cestu do minulosti i k sobě samému.

Kostel Nalezení sv. Kříže

Jedním ze zastavení je také kostel Nalezení svatého Kříže a Mariánský sloup, který byl zhotoven v letech 1719-1720 jako dík za záchranu od morové epidemie v roce 1680. Původně stával před kostelem sv. Antonína Velikého, ale v roce 1877 byl přemístěn do zahrady u kostela Nalezení sv. Kříže na bývalý hřbitov. 

Mariánský sloup

Sloup stojí na třech stupních a tvoří osmihrannou, výklenky členěnou stavbu. V rozích stojí na sloupech sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriana, sv. Šebestiána a sv. Rocha. Nad zeměkoulí s obláčky se vznáší Panna Marie.

Barokní zahrada

Zahrada je také zdobena křížovou cestou a kaplí Božího hrobu, která původně stála v blízkosti arciděkanského kostela sv. Antonína Velikého a do zahrady byla přesunuta v roce 1865.

Otevírací hodiny


Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
Duben - Říjen všechny dny v týdnu 8:00 - 19:00 otevřeno

Přílohy
Související články