Vyhledávání

Krajinou mokřadů a rybníků

Asi už jste z ostatních tras pochopili, že německá Lužice je územím, kde není nouze o vodní toky a plochy. A jelikož voda určuje ráz krajiny, v dnešním výletu dáme přednost územím, kde hraje prim.
Poloha
Adresa:Sasko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Krajinou mokřadů a rybníků 

Délka trasy: 205 km

Doba jízdy: cca 4 hodiny

Ze Žitavy dnes vyrazte na severovýchod výjezdem kolem ZOO po silnici číslo 99 (směr Görlitz). Po průjezdu Hirschfelde se dostaneme do Marienthalu, kde na levé straně od silnice najdete u břehu Lužické Nisy krásný areál cisterciánského kláštera, který by neměl ujít vaší pozornosti. Stejně tak doporučujeme přibrzdit o pár kilometrů dál u kolesového rypadla 1452, monstrózního stroje, který už je mimo provoz a slouží jako muzeum. Za rypadlem vás pak čeká první jezero dnešního dne, Berzdorfer See. Dál po silnici číslo 99 dorazíte do Görlitz (bod č. 1), historického města, které je řekou rozděleno na dvě části, ta východní patří Polsku a říká si Zgorzelec. Báječně si celé město a jeho okolí můžete prohlédnout z vyhlídky na vrchu Landeskrone, kde je kromě vyhlídkové věže také příjemná restaurace.

Z Görlitz vyjeďte po silnici číslo 115 směrem na Niesky (bod č. 2). Začne se před vámi otevírat krajina plná jezírek a vodních kanálů, silnice se příjemně klikatí. Kolem vojenské základny pak dojedete až do Weisskeisselu (bod č. 3). Na kruhovém objezdu sjeďte třetím výjezdem (S126) a po cca 1,5 km zahněte vlevo na silnici číslo 156 (značeno Bautzen). Té se držte až do městečka Boxberg (bod č. 4), kde u velké elektrárny zahněte vlevo, abyste se dostali k jezeru Bärwalder See. Výborné koupání, několik krásných pláží a samozřejmě občerstvení, tady se dá příjemně zdržet.

Až budete dost vycachtaní a odpočinutí, pokračujte po silnic číslo 131 do Reichwalde (bod č. 5), kde před rybníky zahněte doprava na silnici číslo 153, která vás po pár kilometrech přivede do Kreba-Neudorf (bod č. 6). Tady to na hlavní křižovatce střihněte vpravo a kolem rybníků a rybí farmy pokračujte do Klitten. Krásná krajina plná mokřadů zde rozhodně nekončí, stejně jako klikatící se silnice. Pokračujte dál a dostanete se na opačnou stranu Bärwalder See, kde také narazíte na silnici číslo 156, na kterou odbočte vlevo. Opět ta nekonečná voda, protkaná lesíky a loukami, silnice samá zatáčka, příjemné svezení. Tak se dostanete až do Bautzenu (bod č. 7), před kterým budete mít po pravé straně další z vodních ploch Talsperre Bautzen.

Pokud si ve městě nechcete udělat zastávku na prohlídku historického centra, osvěžení nebo nákup jedné ze zajímavých příchutí místní hořčice, pokračujte po obchvatu, dokud na jihu města nenarazíte na odbočku na silnici číslo 96 (značeno Zittau). Po pár kilometrech vás uvítá Großpostwitz (bod č. 8), kde na chvilku silnici číslo 96 opusťte a u kostela se dejte mírně vlevo. Klikatá cesta vás povede přes Rodewitz, Kirschau a Schirgiswalde až do Sohland an der Spree (bod č. 9), kde si můžete prohlédnout výjimečné podstávkové domy. Dále pak pokračujte po silnici číslo 98 do Oppachu (bod č. 10). Pokud tady u parku odbočíte vpravo, dostanete se k rybníku Gondelteich, který vám nabídne příjemné posezení a občerstvení přímo na břehu.

Před vámi je poslední úsek dnešního výletu, nějakých 30 km po silnici číslo 96, která vás povede přes Neusalza-Spremberg a Oderwitz (bod č. 11), kde si adrenalinu chtiví mohou užít pořádný sjezd na sáňkařské dráze. Celá okolní krajina je výrazně kopcovitá, kolem nedalekých hranic s Českou republikou najdete také několik sjezdovek. Jak vidíte, Lužice je velmi rozmanitá a jeden výlet rozhodně nemůže pokrýt vše zajímavé, co tahle část Německa nabízí.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy