Vyhledávání

Okrajem Krkonoš na nejlepší polskou silnici

Dlouhá léta se tradovalo, že v Polsku jsou špatné silnice. To už ale dávno není pravda a jedno z nejlepších svezení najdeme právě na polské straně rozmezí Jizerských hor a Krkonoš.
Poloha
Adresa:Liberecko
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Okrajem Krkonoš na nejlepší polskou silnici

Délka trasy: 125 km

Doba jízdy: cca 2 a 3/4 hodiny

Dlouhá léta se tradovalo, že v Polsku jsou špatné silnice. To už ale dávno není pravda a jedno z nejlepších svezení najdeme právě na polské straně rozmezí Jizerských hor a Krkonoš.

Z Liberce tentokrát vyjeďte v jeho jihovýchodní části přes Vratislavice nad Nisou (bod 1) po silnici číslo 14 na Jablonec nad Nisou (bod 2). Při jeho průjezdu se čtrnáctky držte a pokračujte dle značení na Tanvald. Po výjezdu z Jablonce na vás čeká rychlý úsek s příjemnými zatáčkami. Přes Smržovku se dostanete až do Tanvaldu (bod 3), kde se na prvním kruhovém objezdu vydejte vlevo po silnici č. 10 směrem na Harrachov. Čeká vás dlouhý průjezd Tanvaldem a navazující Desnou, ale za ní dostanete odměnu v podobě několika rychlých a přehledných zatáček do kopce na Kořenov (bod 4), které jsou vyhledávaným úsekem řady místních motorkářů. Ale to je pořád jen předkrm. Rychlé zatáčky pokračují i po průjezdu Kořenovem, kde se stále držte silnice 10 na Harrachov. Cca po jednom kilometru od jeho začátku doporučujeme na levé straně neminout sklárnu s minipivovarem, kde se můžete zúčastnit zajímavé exkurze, nebo posedět v restauraci na ochozu funkční sklárny a koukat při tom sklářům pod ruce. Za prohlídku stojí i samotné centrum Harrachova (odbočka vpravo kousek za sklárnou) se skokanskými můstky. Pokud vás láká krátká i delší turistika, je odtud možno vyrazit k několika rozhlednám, Mumlavským vodopádům a dalším přírodním zajímavostem.

Pokud se ale těšíte na další svezení, vraťte se na silnici 10 a pokračujte po ní dál ke státním hranicím s Polskem (bod 5). Po průjezdu obcí Jakuszyce pak začíná ta slíbená nirvána, zatáčkovitý úsek se skvělým povrchem vedoucí až na začátek města Szklarska Poręba (bod 6). Na jejím začátku hledejte odbočku vlevo na silnici 358, značenou na Świeradow Zdrój. Doporučujeme si ale nejdřív zajet do centra Poręby, která je krásným lázeňským městečkem připomínajícím alpské obce. Po zmíněné silnici 358 jeďte až do Świeradow Zdrój (bod 7), kde se u obecního úřadu dejte z hlavní vlevo dle značení na centrum. Po průjezdu městem pak narazíte na T křižovatku se silnicí 361, kde se vydejte vlevo na hranice a dál do Nového Města pod Smrkem (bod 8). Po jeho průjezdu pokračujte po silnici 291 až do kouzelného města Frýdlant (bod 9). Tady rozhodně stojí za procházku historické centrum města a také hrad a zámek. Zajímavý je také výhled na Frýdlantský výběžek z rozhledny v severní části města.

Frýdlant pak opusťte po hlavním tahu číslo 13 dle značení na Liberec. Čeká vás opět několik zatáčkovitých úseků s dobrým asfaltem, motorkářova radost. Poslední větší obcí před návratem do Liberce je Mníšek (bod 10), kde se dá snadno dle značení dojet k vodní nádrži Fojtka, která nabízí v létě zchlazení. Z Mníšku pak dál po silnici 13 až na rychlostku E442, která vás přivede ze severní strany zpět do Liberce.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy