Vyhledávání

Údolím Mohelky

Jedna z oblíbených tras libereckých motorkářů.
Poloha
Adresa:LiberecGPS:50°46'9.9''N; 15°03'29.1''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 101 709E-mail:info@visitliberec.euWeb:www.visitliberec.eu

Údolím Mohelky, k Ralsku a Podještědím až k vrcholu

Délka trasy: 122 km

Doba jízdy: cca 2 a 1/2 hodiny

Liberec opusťte po hlavním tahu směrem na Prahu (R35), ale nebojte se, na rychlostce nezůstaneme dlouho. Po cca 12 km se z ní vydejte na sjezdu 35 pryč a vklouzněte do Hodkovic nad Mohelkou (bod 1). Tady se držte značení na Český Dub a vyrazte po silnici 278 přes Vlčetín. Rychlá přehledná silnice s řadou skvělých zatáček a dobrým povrchem je příjemným začátkem této trasy. Český Dub (bod 2) je jednou z nejstarších obcí Libereckého kraje a kromě několika zachovaných památek stojí za návštěvu Podještědské muzeum se samostatnou expozicí v prostorách johanitského kláštera. Z Dubu pokračujte po silnici 277 podle ukazatelů na Mnichovo Hradiště. Užší asfaltka se skvělým povrchem se až do tohoto města line podél vody, což je samo o sobě zárukou skvělého svezení.

Pokud se těsně před Mnichovým Hradištěm (bod 3) nebudete chtít vykoupat v jezu Jizery nebo navštívit místní překrásný zámek, pokračujte hned na začátku M. H. vpravo do Klášterského Hradiště (výjezd z jednosměrky vpravo do ulice Klášterská, silnice 26815). Po jeho průjezdu narazíte na hlavní tah č. 268 (bod 4) a po něm se vydejte vpravo směrem na Mimoň. Čeká vás 22 km přesunu po téměř rovné silnici až do Mimoně (bod 5), cestou vás budou fascinovat jakoby z ničeho vybíhající kopce Ralské pahorkatiny. Při průjezdu Mimoní na kruhovém objezdu pokračujte po silnici 270, značeno na Liberec.

Je před vámi 6 km k velké křižovatce (bod 6), na které se dle ukazatele vydejte vpravo do Stráže pod Ralskem. Kolem té můžete po silnici 278 pouze projet, ale my doporučujeme po dalších 3 km sjet z 278 vpravo, projet celou Stráží až na druhou stranu Horeckého rybníka, kde je příjemné místo na posezení pod stromy a výhled na wakebordingový vlek. Ze Stráže se pak vymotejte stejnou cestou ven a pokračujte po silnici 278. Čeká vás krásná krajina borovic, jezer a rybníků a dalších 10 km příjemného svezení. Projedete turistickým Hamrem na Jezeře se skvělým koupáním až do Osečné (bod 7). Tady stojí za návštěvu poklidný areál jedněch z nejstarších českých lázní Lázně Kundratice a také pozdně gotický až renesanční kostel sv. Víta na hlavním náměstí. Z křižovatky v Osečné pokračujte rovně po silnici 278 na Český Dub.

Pokud si chcete od řízení na chvíli odpočinout a trochu se projít, zastavte kousek za vesnicí Kotel u odbočky na Smržov, odkud je to nějakých 600 metrů po modré turistické značce lesem až k pověstmi opředenému čedičovému útvaru Čertova zeď.  Po návratu na motorku pokračujte 3 km dál na Český Dub až do jeho části Starý Dub (bod 8), kde hned na začátku potkáte odbočku na Světlou pod Ještědem (bod 9). Silnice se sice na chvilku zhorší, ale po pár kilometrech narazíte v Hodkách na silnici 2784 (bod 10), po které jeďte dál rovně na Liberec, kam vás nasměruje ukazatel.

A tady je zase motorkářský ráj. Nejprve pár dlouhých rovinek a táhlých zatáček a pak už legendární vracáky směrem na Ještěd. Jakmile se vyhoupnete na sedlo, tzv. Výpřež (bod 11) máte možnost pokračovat rovně dolů z kopce do Liberce, nebo odbočit vpravo a vyjet až na vrchol Ještědu, kde je placené parkoviště. Rozhodně vám výhled z tohoto místa, stejně jako prohlídku unikátní stavby architekta Karla Hubáčka, vřele doporučujeme. Při sjezdu z Ještědu dolů se dostanete do liberecké čtvrti Horní Hanychov, odkud pak po tramvajových kolejích bezpečně trefíte do centra města.

Odkaz na trasu v Google Maps.
Přílohy