Top cíle


Rodný dům Ferdinanda Porscheho

← Zpět na výpis
vytvořeno:11.11.2016 | upraveno:24.5.2019

Adresa:Tanvaldská 38Liberec, 463 11GPS:50°44'43.4''N; 15°05'11.6''E[mapa]
V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen. Obytný dům sloužil současně i jako provozovna živnosti Ferdinandova otce Antona Porscheho, který měl v přilehlém objektu prosperující klempířskou dílnu.

Akce

Zde prožil Ferdinand Porsche své dětství a mládí, v rodinném podniku se vyučil klempířem. Zde absolvoval své první konstruktérské krůčky i pokusy s elektřinou, které vedly až k elektrifikaci celého objektu. V tomto domě žil Ferdinand Porsche až do roku 1893, kdy se přestěhoval do Vídně. Sem se Ferdinand Porsche v roce 1903 vrátil, aby rodičům představil svou vyvolenou – Aloisii Kaesovou. Cestu z Vídně do Vratislavic absolvoval mladý pár ve voze Lohner-Porsche Mixte‘ s benzino-elektrickým pohonem, který Ferdinand Porsche zkonstruoval.

Těžištěm expozice je inženýrský a konstruktérský duch Ferdinanda Porscheho: Na tomto autentickém místě zobrazuje velkou osobnost v historických souvislostech a ukazuje cestu k dosažení individuální mobility, završenou konstrukcí vozu Volkswagen. Expozice současně vykresluje zásadní momenty vývoje inženýrského a konstrukčního umění, jehož je životní dílo Ferdinanda Porscheho součástí.

Inženýrské umění

Vitríny prezentují historické milníky konstrukčního a inženýrského umu – od prvních nástrojů až po vynálezy, které se uplatní v blízké budoucnosti. Zvláštní pozornost je věnována regionu Čech a bohaté tradici, kterou v oblasti technického vývoje máme.

Mobilita

Ukázky vývojových prací, designových studií či výzkumných projektů, které se uplatní u automobilů budoucnosti. To vše je doplněno výhledem, jak by mohla mobilita zítřka vypadat.

Rodina

Velký stůl v části věnované rodině Porscheových je zaplněn vzpomínkami a historickými milníky, které vyprávějí o životě Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích, Vídni, Vídeňském Novém Městě, Stuttgartu, Wolfsburgu, Gmündu a Zell am See. Dobové fotografie jsou přitom vstupem do multimediální prezentace o životě a díle Ferdinanda Porscheho.

Zpříjemněte si pobyt ve zdejší kavárně 

Kombinované vstupné Rodný dům & ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi

Plné vstupné dospělí 100 Kč

Snížené vstupné 50 Kč

Rodinné vstupné 250 Kč

Otevírací hodiny


Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce Pá - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno

31.12. do 14:00. ZAVŘENO: 24.-26.12., 1.1.
Vstupné
Plné vstupné:50,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:30,00 CZK
Rodinné vstupné:120,00 CZK
Poznámka:Zvýhodněné vstupné: děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, zaměstnanci ŠKODA AUTO