Top cíle

Ještěd - televizní vysílač a hotel

Unikátní stavba na vrcholu Ještědu se stala dominantou Liberce i celého regionu. Hotel a TV vysílač Ještěd je národní kulturní památkou a architekti ho dokonce vybrali za českou stavbu 20. století!
Poloha
Adresa:Horní Hanychov 153Liberec, 460 08GPS:50°43'57.7''N; 14°59'4.1''E[mapa]
Kontakt
Telefon:+420 485 104 291E-mail:recepce@jested.czWeb:http://www.jested.czhttp://www.jestedliberec.cz

Kabinová lanová dráha na Ještěd je do odvolání mimo provoz.


Historie stavby Horského hotelu a TV vysílače Ještěd

Všechno začalo katastrofou, když v roce 1963 původní hotel na Ještědu vyhořel. Opuštěnou plošinu měly podle  zadání architektonické soutěže zaplnit dvě nové stavby - hotel a televizní vysílač. S tímto úkolem si architekt Karel Hubáček poradil opravdu originálně, prostě jej nedodržel. V projektu navrhl stavbu jedinou, která oběma účelům slouží  dohromady, a protože neobvyklý tvar stavby zároveň krásně doplňuje siluetu Ještědského hřebene, Hubáčkův projekt soutěž zaslouženě zvítězil. Odborníci nazývají tvar stavby rotačním hyberboloidem ve stylu high-tech, laici v něm zase často vidí fantastickou kosmickou loď. Projekt však bezpochyby úplně předběhl svou dobu a Karel Hubáček za něj roku 1969 obdržel (jako jediný Čech v historii) prestižní Perretovu cenu od Mezinárodního svazu architektů. Hotel a vysílač Ještěd byl dostavěn roku 1973 a od té doby je vyhledávaným cílem všech turistů...

Přístup

Pod Ještědské svahy se dostanete tramvají č. 3 směr Horní Hanychov, výstup na konečné zastávce. Pokud se chcete dostat na vrchol hory vlastními silami, pak se od konečné tramvaje můžete vydat značenou turistickou stezkou (modrá), která vede pohodlnější oklikou lesními cestami nebo stoupat strmě přímo pod lany lanovky, pak vám cesta zabere přibližně hodinu času. Pozor "pod lany" můžete jít pouze v letním období, v zimě je tu lyžařská sjezdovka!

Na co se často ptáte

Výška hotelu: 94 metrů, průměr 33 metrů
Nadmořská výška: 1012 m n.m.
Původní hotel: vyhořel 31.1.1963
Nový hotel: byl postaven v letech 1966-1973
Cena stavby: 64 000 000 Kčs (v roce 1973)
Majitel budovy: České radiokomunikace, hotel s restaurací provozuje společnost Ještěd, s.r.o.
Vnitřek budovy: hotel, restaurace, bufet, technologie pro TV a rozhlasové vysílání
Pohoří: Ještědsko-kozákovský hřeben
Viditelnost: Za dobrého počasí je vidět přibližně třetina Čech a samozřejmě také kousek Německa a Polska
Vlastnosti
Služby a vybavení:
úschovna zavazadel (šatna)občerstvení
Přílohy