Technické památky

Zauhlovací a vodárenská věž (Zauhlovačka)

Zauhlovací věž tvoří dominantu Vratislavic. Měří 52 metrů, má tvar komolého kužele a v letech 1916–1919 ji nechal postavit Alfréd Ginzkey, syn zakladatele zdejší továrny.

Akce (16)

rozbalit výpis
Poloha
Adresa:RumburskáLiberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11GPS:50°44'34.7''N; 15°05'10.2''E[mapa]

Krása industriální architektury

Pozoruhodná stavba, které se nejčastěji říká prostě a krátce Zauhlovačka, vyrostla ve Vratislavicích v letech 1916-19 v průběhu první světové války pod rukama italských válečných zajatců. Díky svému tvůrci, kterým byl Leopold Bauer, patří věž k nejhodnotnějším a nejkrásnějším ukázkám industriální architektury na severu Čech.


Voda a uhlí 

Pořádek je základ. Toho se drželi i ve vratislavické Zauhlovačce a všechno hezky rozdělili. V přízemí byla strojovna, ve vyšších patrech zásobníky na uhlí a pod vyhlídkovou plošinou vodojem. Věž fungovala tak, že se k ní dopravilo vlečkou uhlí, které pak do zásobníků nasál velkokapacitní vysavač. Vodorovnou šachtou se po pásu dopravovalo namíchané uhlí do sousední kotelny. Vodojemy průmyslových objektů bývají spojovány s jinými objekty, obvyklá je například kombinace vodojemu a továrního komínu. Kombinace vodojemu a zauhlovací věže je ovšem zcela unikátní.


Zauhlovačka, její dílna a machři, co ji podporují

Když přišla Zauhlovačka o práci, začala chátrat, dokud ji nepřevzal spolek AvantgArt, který se nyní snaží dát téhle zaprášené minulosti důstojnou budoucnost. A skvěle se mu to daří. V Zauhlovačce se v průběhu roku konají kulturní akce a v sousední Dílně zauhlovačky probíhají různé workshopy, které se často zabývají třeba renovováním nebo nábytkovým čalouněním.