Sochařské objekty


Fontány

← Zpět na výpis
vytvořeno:9.1.2017 | upraveno:12.1.2017

Adresa:RychtářskáLiberec, 460 14GPS:50°46'53.4''N; 15°03'42.6''E[mapa]
Dochovaná konstrukce z ocelových I-profilů představuje již pouhé torzo původního díla, symbolizujícího stylizované květiny. Zároveň je poslední, které se z původních pěti identických plastik na území města zachovala. Všechny vznikly v polovině 70. let nikoliv ve vazbě na stavební investice, ale v rámci zvelebení města.

Jejich autor, malíř a grafik Karel Janoušek, vysvětluje okolnosti jejich vzniku: „Jirka Legnerů z reklamní tvorby mne zavedl na schůzi, co měla na starost výzdobu města. Už jsem tam zůstal, už si mě tam tajemník národního výboru Folke nechal. Říkal: ʽBylo by dobrý, kdyby se ozdobily nějaký parčíky.ʼ Tak jsem den seděl, měl jsem tu polystyrénový profily, tak jsem si s tím pohrál, udělal jim modýlek a odnesl to tomu Folkemu. On: ʽno a co tadyhle do toho? ʼJá na to, ʽA co tam dát Buď práci čest!ʼ On: ʽNo a proč ne?ʼ"

Název podniku se pak objevil na mosazné liště, umístěné vodorovně mezi dochovanými sloupy, pod citátem ze Svatopluka Čecha. K investorům patřil například Skloexport nebo Uranové doly Hamr. Ostatní se nacházely na sídlištích Horní Kopečná, Františkov, u autobusového nádraží a na tramvajové smyčce v Dolním Hanychově. V držácích se třepetaly pestrobarevné vlajky, sám autor tak svou pětici nazval třepetalkami.

Karel Janoušek, rodák z Lysé nad Labem, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově. Profesně se věnoval užité grafice, působil v Liberci a Hradci Králové. Celoživotní inspirací se mu stalo písmo. To ztvárňuje v abstraktních kompozicích, které jej řadí po bok českých letttristů – myšlenku podpoří názvem díla, evokující směr uvažování diváka.

Autor: Karel Janoušek
Narození: 30. 10. 1933
Rok: 1976
Materiál: ocel, mosaz, bronz
Rozměry: 4 ks, výška 400 cm
Poloha: Na křižovatce ulic Květnové revoluce a Rychtářské

Projekt Liberec/Žitava – zapomenuté památky byl podpořen z Fondu malých projektů v Euroregionu Nisa v Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. Číslo projektu: ERN-0143-CZ-01.03.2016