Sochařské objekty


Hostina obrů - Zastávka Davida Černého

← Zpět na výpis
vytvořeno:20.1.2014 | upraveno:10.3.2021

Adresa:SokolskáLiberec, 460 01GPS:50°46'15.5''N; 15°03'34.1''E[mapa]
U této Zastávky MHD se zastaví každý. Ať už na autobus čeká nebo ne. Někdy se místu říká Hostina obrů a je to pojmenování opravdu výstižné, každý člověk si totiž připadá pod obrovitým stolem jako trpaslík a odspoda si může prohlížet bohatě prostřený stůl plný zjevné i skryté symboliky.

Vše, co se v Zastávce odehrává, má vazby k historii i současnosti Libereckého kraje, podle autora bronzové předměty symbolizují někdejší česko-německo-židovské společenství. Základní tvar Zastávky tvoří obří bronzový stůl, který slouží jako střecha a který stylově poukazuje ke stolům oblíbeným v tomto kraji koncem 19. století. Podobný zdroj inspirace vykazují i židle pro čekající pod střechou. 

Na prostřeném stole spočívá německý „kriegl" na pivo, židovský svícen upozorňující na vypálenou synagogu, která stávala nedaleko, dále je tu váza, jejíž předlohou byla historická nádoba vystavená v libereckém muzeu, ve váze masožravá rostlina odkazuje k unikátní sbírce v liberecké botanické zahradě nebo je tu historická láhev od piva, kterou autor nalezl prý někde na Frýdlantsku. Vedle Zastávky se povaluje „odhozený" tácek s libereckými párky. Uprostřed stolu leží hlava s brýlemi napíchnutá na vidličku - ta má být pro každého hádankou. Zastávku dotvářejí detaily, jako je bronzový koš na odpadky v podobě velké plechovky, rámeček na jízdní řády a také mouchy, které lezou po ubruse, masožravé rostlině či noži.

Autor: David Černý
Umístění:
autobusová zastávka MHD – U Zdi, Sokolská ulice, Liberec
Materiál:
bronz; 5,85 x 5,15 x 3 m
Rok:
2005