Rozhledny a vyhlídkyStáhněte si ROZHLEDNY v Liberci a okolí v jednom přehledu: kontakty, otevírací doby, informace

Rozhledna Císařský kámen

← Zpět na výpis
vytvořeno:7.7.2009 | upraveno:31.5.2019

Adresa:468 03 RádloGPS:50°42'47.2''N; 15°06'16.1''E[mapa]
Rozhledna se nachází na Císařském kameni u Rádla.

Rozhledna byla vystavěna koncem června 2009 a její slavnostní otevření proběhlo 19.9.2009 za doprovodu císaře Josefa II. na počest  230. výročí jeho návštěvy v roce 1779. Tehdy tento kraj navštívil hned dvakrát, aby dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské. Vrch je proto na jeho počest nazýván Císařský kámen, což připomíná žulový blok s vyrytým nápisem. Původně se vrch nazýval Špičák či Uhlířský vrch.

Původní dřevěná rozhledna Císařský kámen musela být sice kvůli havarijnímu stavu rozebrána, ale není důvod ke smutku. Na jejím místě už kraluje rozhledna nová, která je dokonce o 3 metry vyšší. Protože se dřevěná konstrukce původní stavby neosvědčila, je nynější rozhledna ocelová a dřevo tu bude plnit již jen dekorativní funkci. Rozhledna byla dostavěna koncem loňského roku a nyní je úspěšně zkolaudována. Vystoupejte na kopec v nadmořské výšce 637 metrů a rozhlédněte se z Císařského kamene!

Zpestřením putování na rozhlednu je malý bufet nacházející se cca 500 m od rozhledny v osadě Milíře, směrem k obci Rádlo. Nabízí občerstvení, dětský koutek, využíván je především cyklisty. V obci Rádlo se nachází také vodní nádrž s možností koupání na vlastní nebezpečí.  

Přístup:
* po zelené značce z liberecké čtvrti Rochlice (zhruba 6 km)
* po zelené značce z obce Jeřmanice (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Rádlo (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Proseč nad Nisou (zhruba 2 km)
* po žluté značce z Vratislavic nad Nisou (zhruba 4,5 km)

Otevírací hodiny
Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
všechny měsíce -- otevřeno