Hrady a zámky

Zámek Svijany

V červnu 2016 se otevřely brány zrekonstruovaného Zámku Svijany, který tak získal stejnou podobu, kterou se pyšnil na přelomu 17. a 18. století, kdy patřil rodu Valdštejnů.
Poloha
Adresa:Svijany 30Svijany, 463 46GPS:50°34'24.4''N; 15°03'20.2''E[mapa]

Na Zámek Svijany – za místní historií, hrami i pivem

Svijanský zámek zakoupil roku 2013 sousední Pivovar Svijany a zachránil jej tak, vzhledem k bezútěšnému stavu stavby, před takřka jistou demolicí. Za přispění evropských grantů a norských fondů byl zámek zrekonstruován do podoby, kterou se pyšnil v 17. století. Původně renesanční tvrz vystavěl v roce 1578 Jaroslav z Vartemberka. Mezi její významné historické vlastníky patřili Jáchym Ondřej Šlik či Albrecht z Valdštejna. Za 6 let od svého znovuotevření veřejnosti, které proběhlo v roce 2016, si zámek získal statut významného kulturního a společenského střediska regionu, které nabízí vyžití pro každého. Na zámku se pořádá celá řada akcí, svateb a teambuildingů, zároveň si můžete užít celou řadu aktivit i kdykoliv během zámecké sezóny.

Zajímá vás místní historie?

Nahlédnutí do té opravdu vzdálené historie, která vypovídá mnohé o našich předcích, je možné při zámecké prohlídce, kterou můžete absolvovat jak s průvodcem, tak po vlastní ose. Vzhledem k tomu, že se nedochovalo původní vybavení zámku, tvoří velkou část expozic exponáty nalezené při archeologických pracích v jeho okolí. Můžete se projít nad hroby s pohřebními nádobami, objevit taje pohřebního rituálu z doby bronzové nebo si prohlédnout netradiční bronzový poklad. Novinkou roku 2023 je interaktivní expozice archeologických nálezů Eduarda Štorcha z doby kamenné. Ponořte se o pár tisíc let zpět a navštivte jeskyni pravěkého člověka. Při prohlídce se samozřejmě dozvíte i informace o historii zámku. V zámeckém sklípku se dozvíte o vaření piva a také nakouknete do příbytku zámeckého skřítka Chmelíka.

Chcete zámek navštívit i s dětmi?

Zámek Svijany je na děti více než připraven. Na zámecké zahradě je situováno dětské hřiště s hracími panely a archeologické pískoviště, které skrývá kostru zvířete, jež je s obcí Svijany historicky spjato. Atraktivní jsou také panely s rozšířenou realitou rozmístěné po zahradě, které vám při použití aplikace v telefonu zobrazí namalované objekty v 3D podobě. V případě ošklivého počasí je v informačním centru zpřístupněn veřejnosti dětský hrací koutek.

Pro zabavení zvídavých dětí doporučujeme Zámecké kvízy, které je možné zakoupit za symbolický poplatek v informačním centru zámku. Zámecké kvízy kladou záludné otázky v prohlídkovém okruhu zámku nebo ve venkovním zámeckém areálu. Pokud vaše děti kvíz správně vyplní, sladká odměna je nemine.

Máte rádi dobrodružné hry, které prozkouší váš důvtip?

Vyzkoušejte interaktivní hry Arcana, které si na zámku můžete zahrát hned ve 3 variantách.

Hotelová Arcana, vám bude zpřístupněna pouze tehdy, pokud se na zámku ubytujete. Tajná schránka hotelové hry je totiž ukryta na vybraných hotelových pokojích. Skryté indicie potřebné k jejímu otevření sbírají hosté během prohlídky zámku a zámecké zahrady.

Zámecká Arcana své hráče provádí prohlídkovým okruhem zámku a odkrývá jeho dávná tajemství. Úkoly hráčům zadává aplikace v mobilním telefonu či tabletu. Hra spojuje možnosti online her, tajných skrýší a reálných šifer.

Rodinná Putovní Arcana vám umožní poznat okolí Zámku Svijany (okruh cca 1,8 km). Jediné, co budete mít při sobě, je speciální batoh. V této hře děti za mírného dohledu rodičů plní úkoly a překonávají překážky, v cíli pak na ně čeká poklad skřítka Chmelíka.

Máte rádi pivo a chcete zažít opravdu něco výjimečného?

Zámek Svijany bezprostředně sousedí se svým vlastníkem Pivovarem Svijany. A to by bylo škoda nevyužít! Pivovar Svijany nabízí návštěvníkům exkurze, při nichž se přímo za reálného provozu projdete pivovarem a prohlédnete si všechny výrobní procesy a klasické spilky.

Milovníci relaxace jistě ocení možnost netradičního odpočinku v pivních lázních, které se nachází přes zámecké nádvoří v budově bývalé školy. Jejich návštěvníci si v nich mohou dopřát pivní koupel ve vířivých dubových vanách, konzumovat svijanský kroužkovaný ležák Zámek a tradiční preclíky a relaxovat na slaměném lůžku.

Zámek Svijany a jeho areál nabízí velké množství vyžití. Jeho poloha na okraji Českého ráje je navíc ideálním výchozím bodem pro milovníky aktivní turistiky a cykloturistiky.

Návštěva Zámku Svijany vás rozhodně nezklame.

Otevírací hodiny


Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
Duben - Květen Po - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno
Červen - Srpen Po - Ne 9:00 - 19:00 otevřeno
Září - Říjen Po - Ne 9:00 - 17:00 otevřeno

! V roce 2023 je z důvodu dokončovacích prací na nových expozicích posunuto otevření zámku pro veřejnost na 1. května !

Nedělní prohlídky s průvodcem (červen - srpen):
Začátek vždy v 10:00, 11:30, 13:00 a 15:00.
Cena: Dospělí 130 Kč; Děti, studenti, senioři 80 Kč; ZTP/P - 80 Kč/zdarma; Rodinné 390 Kč
Prohlídky bez průvodce
Plné vstupné:100,00 CZK
Rodinné vstupné:290,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:60,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:60,00 CZK
Seniorské vstupné:60,00 CZK
Poznámka:ZTP/P - 60 Kč / zdarma
Soukromé prohlídky s průvodcem
Plné vstupné:100,00 CZK
Rodinné vstupné:290,00 CZKMax. 2 dospělí a 3 děti
Dětské vstupné:60,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:60,00 CZK
Seniorské vstupné:60,00 CZK
Poznámka:PŘÍPLATEK ZA PRŮVODCE = 500 Kč.
Prohlídky s průvodcem je nutné rezervovat alespoň 2 dny dopředu.
Maximální počet je 25 osob v jedné skupině.