Hrady a zámky

Hrad Trosky

Bizarní zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Z věží Baba a Panna se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje i okolní regiony.
Poloha
Adresa:hrad TroskyTroskovice, 512 63GPS:50°30'59.2''N; 15°13'50.5''E[mapa]

Trosky jsou jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice.

Původně gotický hrad byl založen ve 14. století na vrcholech bizarní čedičové vyvřeliny. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad - dobýt se jej nepodařilo ani husitům.

Rozhledové místo: Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se nejen s bohatou historií hradu a jeho stavebním vývojem, ale může také vystoupat na Aerenthálskou vyhlídku pod věží Panna a na věž Baba. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, ale i Prahu a mnoho dalších míst v okolí.

V roce 2012 byly dokončeny poměrně náročné a finančně nákladné práce na obnově a údržbě hradu. Jednalo se o rekonstrukci a konzervaci vrchní partie celého obvodového pásu hradeb včetně zdí panských paláců - hlavně severní a východní partie a s.v. nároží, které bylo silně narušeno. Součástí těchto prací byl i archeologický průzkum a navazující terénní úpravy a odvodnění severní části paláců včetně zazdění letité kaverny ve středové palácové zdi. V roce 2014 se zpřístupnila tato dosud uzavřená část hradu. Též byl na jaře 2013 znovu postaven vyhlídkový ochoz na věži Baba, který byl po 10 letech existence značně poškozen hnilobou, a zázemí hradu bylo posíleno vybudováním nové vodárny. Po 15 letech mohou návštěvníci konečně vidět hrad bez lešení. Tím samozřejmě práce na obnově a údržbě hradu nekončí. Plánuje se zpevňování narušeného skalního podloží hradu, nekončící výřezy náletové zeleně, zpevnění a zakonzervování zbytku vnější hradební zdi pod věží Baba včetně terénních úprav. Rovněž se připravuje vybudování nových toalet pro návštěvníky, zpevnění příjezdové cesty a celého povrchu prvního nádvoří.

* prohlídka areálu státního hradu Trosky je samostatná, bez průvodce


Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní památková správa na Sychrově, Zámek Sychrov 3, 463 44 Sychrov

Vlastnosti
Texty v cizím jazyce:
angličtinaněmčinapolštinaruštinafrancouzština
Služby a vybavení:
občerstvení
Otevírací hodiny
Měsic od / doDen v týdnu od / doHodiny od / doPříznak
Duben - Duben So - Ne 9:00 - 16:00 otevřeno
Květen Út - Ne 9:00 - 16:30 otevřeno
Červen - Červen Út - Ne 9:00 - 17:30 otevřeno
Červenec - Srpen Po - Ne 9:00 - 17:30 otevřeno
Září Út - Ne 9:00 - 16:00 otevřeno
Říjen So - Ne 9:00 - 16:00 otevřeno

Plné vstupné:140,00 CZK
Dětské vstupné:40,00 CZK pro děti do 17 let
Studentské vstupné:110,00 CZK
Seniorské vstupné:110,00 CZK pro osoby nad 65 let
Poznámka:Děti do 6 let zdarma.